Wystawa POCHWAŁA SZALEŃSTWA

 30 lat Fundacji Theatrum Gedanense 1991-2021. Historia powstania Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

Fundacja Theatrum Gedanense powstała z marzenia Jerzego Limona, aby odbudować w Gdańsku teatr elżbietański, który istniał tu od XVII wieku przez prawie dwieście lat. Teatr ów był pierwszą , publiczną sceną Rzeczypospolitej i regularnie przyjeżdżali do niego z występami angielscy aktorzy w XVII wieku.

W 1990 roku Jerzy Limon z grupą przyjaciół postanowił założyć Fundację, która zrealizowałaby jego ambitny cel. Od tego momentu zaczyna ucieleśniać się jego wielkie gdańskie i europejskie marzenie: odbudowa teatru szekspirowskiego i stworzenie w Gdańsku centrum kultury o zasięgu międzynarodowym. Wystawa przygotowana przez Fundację Theatrum Gedanense we współpracy z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim przedstawia historię Fundacji od momentu rozpoczęcia działalności w 1991 roku do szczęśliwego finału – otwarcia Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w 2014 roku, a także naszą dalszą działalność w latach 2014–2021 związaną ze współpracą z GTS. Na wystawie pokazujemy najważniejsze historyczne momenty i wydarzenia artystyczne – z Festiwalem Szekspirowskim na czele, realizowane wspólnie z GTS projekty artystyczne i edukacyjne, a także naszą najmniejszą scenę – Teatr w Oknie – pierwszą scenę GTS , prowadzoną przez Fundację od 2015r. Wystawie towarzyszy publikacja w języku polskim i angielskim oraz film dokumentalny pt. „Pochwała szaleństwa – Nonsuch Theatre” , ponieważ – jak pisał Jerzy Limon „ takiego teatru po prostu nigdzie , poza Gdańskiem, nie ma.”
Wystawę tę dedykujemy Jerzemu Limonowi, marzycielowi, wizjonerowi, założycielowi Fundacji Theatrum Gedanense, twórcy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Cyt. z wykładu Jerzego Limona na 50-lecie UG pt. „Teatr, jakiego nie ma”

Wystawa jest czynna w godzinach otwarcia kas teatru, czyli codziennie od 14.00 do 19.00.