Wystawa Lecha Majewskiego, laureata nagrody im. K. Ostrowskiego

Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego dla Lecha Majewskiego

Związek Polskich Artystów Plastyków w Gdańsku już po raz 15 wręczy swoją nagrodę malarską. W tym roku kapituła przyznała Nagrodę im. Kazimierza Ostrowskiego Lechowi Majewskiemu – reżyserowi, malarzowi, poecie, prozaikowi, znakomitemu polskiemu twórcy filmowemu, członkowi Gildii Reżyserów Amerykańskich i Europejskiej Akademii Filmowej. Wręczenie nagrody nastąpi w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 25 września 2016 o godzinie 12.

Po uroczystości odbędzie się wernisaż wystawy Wideoartów laureata.
Zaprezentowane zostaną następujące prace:
ONIRICA: Orka, Katedra, Polana, Ślub, Strych
KREW POETY: Źródło młodości, Jaguar, Zdjęcie z krzyża
ĆWICZENIA Z BRUEGLA: Rysunek, Obraz, Czaszka
Wystawę można będzie oglądać w Galerii GTS do 16 października 2016.

 

Filmy Lecha Majewskiego pokazywane są na festiwalach w Wenecji, Berlinie, Cannes, Rzymie i Nowym Jorku, a wideoarty w wielu muzeach świata, między innymi w nowojorskim Museum of Modern Art (2006). Film „Młyn i Krzyż” miał premierę w Luwrze.

Tegoroczną nagrodę przyznano za „nadanie wyjątkowej rangi malarskiej tworzonym przez niego obrazom filmowym” – czego świadectwem jest m.in. właśnie, ukończony w 2010 roku „Młyn i Krzyż”. Film poświęcony obrazowi Petera Bruegla Starszego „Droga Krzyżowa”, kręcony był w plenerach Jury Krakowsko-Częstochowskiej, Austrii, Nowej Zelandii, Wieliczki i Katowic i jest zapisem ucisku politycznego i religijnego Niderlandów pod rządami hiszpańskich Habsburgów. Jest obrazem powstałym w procesie montowania kadrów poprzez scalanie rzeczywistych obrazów z malarskimi i swoją oryginalnością wywołał duże zainteresowanie na całym świecie. Obecnie artysta realizuje obecnie film „Dolina Bogów”, będący współczesną parafrazą „Obywatela Kane’a”.

Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego jest ogólnopolskim wyróżnieniem w dziedzinie malarstwa. Kapitułę Nagrody powołuje Zarząd Gdańskiego Okręgu ZPAP. Kapituła wyznacza laureata nagrody raz w roku, na specjalnym posiedzeniu.

 

pasek-ostrowski