Wymurzanie wolności i pokaz H. | 40-lecie Porozumień Sierpniowych

WYMURZANIE WOLNOŚĆI – Transgatunkowy Teatr SFINKS – 28 i 29 sierpnia o 21:15

Widowisko na murach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego z okazji 40-lecia Porozumień Sierpniowych – ZOBACZ REJESTRACJĘ

Odnosząc się do roli miasta Gdańska jako kolebki ruchów wolnościowych we Wschodniej Europie Fundacja SFINKS (Sopockie Forum integracji Nauki Kultury i Sztuki) realizuje muzyczno–taneczno-plastyczny performans wykorzystujący, w sposób fizyczny mur Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego do metaforycznego ukazania roli wolności i solidarności w życiu jednostek i społeczeństwa, nawiązując jednocześnie do 40. rocznicy Sierpnia ’80. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.

Wydarzenie będzie częścią programu międzynarodowego projektu współpracy „Shaking the Walls” realizowanego przez Gdański Teatr Szekspirowski, dofinansowanego z Programu Kreatywna Europa Unii Europejskiej. Performans będzie głosem Gdańska w projekcie, stanowiącym opowieść o procesie obalania murów fizycznych i metaforycznych w różnych krajach Europy. Wydarzenie będzie udostępnione partnerom projektu STW z Islandii, Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz Czech poprzez streaming. Ma to na celu podniesienie świadomości widzów z innych krajów europejskich o tym, jak istotną rolę pełni miasto Gdańsk w procesie przemian demokratycznych w Europie Wschodniej.

Pokaz rejestracji spektaklu „H.” Jana Klaty – 29 sierpnia 18:00

20:00 spotkanie z Janem Klatą i Marcinem Czarnikiem, prowadzi Maciej Nowak

Z Hamleta w postsolidarnościowym czasie i miejscu została tylko pierwsza litera imienia. Jan Klata posłużył się arcydziełem Williama Shakespeare’a, żeby w „H.“ wykrzyczeć wściekłość pokolenia tych, „którzy się nie załapali”. Larum odbijało się echem w upadającej Stoczni Gdańskiej, gdzie grany był spektakl. (Ninateka.pl)

Prezentacja tego historycznego spektaklu w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim będzie pretekstem do rozmowy z jego twórcami, reżyserem Janem Klatą i odtwórcą roli Hamleta Marcinem Czarnikiem o istocie wolności i refleksji nad zmianami w sposobie jej postrzegania. Spotkanie poprowadzi znakomity krytyk i publicysta Maciej Nowak, który w czasie realizacji spektaklu, był dyrektorem Teatru Wybrzeże, a obecnie jest dyrektorem Teatru Polskiego w Poznaniu.

 

Bezpłatne wejściówki na oba wydarzenia dostępne są ONLINE oraz kasie Teatru.

Uczestnictwo w wydarzeniu wymaga zaakceptowania Regulaminu oraz oddania podpisanego Oświadczenia.

Regulamin wydarzenia „Wymurzanie wolności”

OŚWIADCZENIE do druku

Szczegóły wydarzenia

Drodzy widzowie, w trosce o nasze wspólne bezpieczeństwo prosimy o odpowiedzialne zachowania:
1. Podczas wydarzenia noś maseczkę tak, aby zasłaniać usta i nos.
2. Zachowaj odstęp 1,5 m od innych widzów.
3. Przynieś podpisane oświadczenie lub uzupełnij je przed wejściem na wydarzenie.
4. Stosuj się do próśb i poleceń Ochrony oraz pracowników Biura Obsługi Widza – ich zadaniem jest dbanie o wspólne bezpieczeństwo.
5. Bądź odpowiedzialny.