Tydzień z Hanochem Levinem – SPEKTAKLE

Zapraszamy na niezwykły Tydzień z Hanochem Levinem, izraelskim dramaturgiem, pisarzem, reżyserem teatralnym i poetą. W dniach 15-18 kwietnia gościć będziemy cztery znakomite teatry, które zaprezentują realizacje spektakli wg tekstów tego wybitnego autora.

 

Wszyscy chcą żyć, reż. Dawid Żłobiński – Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach – 15 kwietnia

Sprzedawcy Gumek, reż. Andrzej Bartnikowski – Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie – 16 kwietnia

Jakobi i Leidental, reż. Małgorzata Warsicka – Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie – 17 kwietnia

Jakobi i Leidental, reż. Marcin Hycnar –  Teatr TU I TERAZ i Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie – 18 kwietnia

 

Hanoch Levin pochodził z polskiej rodziny. Żył 56 lat (1943-1999), cale życie mieszkał w Tel Awiwie, gdzie się urodził. Rodzice, ortodoksyjni Żydzi z Łodzi, przed wojną wyemigrowali do Izraela. Kilkunastoletni Hanoch stracił wiarę, gdy ojciec nagle zmarł na zawał; następstwem tej utraty było przejście na stronę lewicy. W Izraelu, tyglu wiar i wyborów politycznych, oznaczało to wyzwanie rzucone wielu żydowskim świętościom, nie tylko Bogu i religii. Zawsze zresztą prowokował, jako reżyser i jako autor.

Teatr XX w. był ostry, często perwersyjny, przewrotny, lubował się w sprzecznościach i paradoksach. Wszystko to znajdziemy u Levina, który od siebie dodał zaskakującą bezwzględność. Dzięki stosunkowo prostemu zabiegowi o śmierci, uczuciach, Bogu, erotyce i pieniądzach mówi się w jego dziełach językiem podświadomości.
[…] o wszystkim mówi się wprost, jakby nie istniały żadne bariery, polityczna poprawność czy choćby zwykła międzyludzka przyzwoitość. A przy okazji co druga scena to czysta groteska. Czasem tragikomedia. Śmieszna i straszna, bo chichot od rozpaczy dzieli mały krok.
Levin bawi się słowami, postaciami, konwencjami, miesza gatunki. Fantazje sąsiadują z okrutnym realizmem, poezja z metafizyką. […] Nic nie jest na swoim miejscu.

Tadeusz Nyczek, Hanoch Levin, wściekły wesołek, Aktivist 30-12-2011