Teatr Szekspirowski jedną ze scen Polskiej Platformy Tańca

W dniach 5 – 8 września 2019 roku w Gdańsku będą miały miejsce pokazy spektakli w ramach finału Polskiej Platformy Tańca. Jej celem jest wyłonienie i promocja najciekawszych oryginalnych produkcji tanecznych powstałych w Polsce lub zrealizowanych przez polskich choreografów w minionym sezonie artystycznym. Ten swoisty showcase polskich spektakli i performansów tanecznych gości w Gdańsku po raz pierwszy. Głównym współorganizatorami Platformy w 2019 roku są Stowarzyszenie Teatr Dada von Bzdülöw oraz Fundacja Polka dot. GTS jest sceną partnerską PPT 2019.

Platforma oparta jest na formule konkursowej, której rezultatem jest kilkudniowy pokaz wybranych prac. W edycji 2019 wybór spektakli powierzony został 10-osobowej komisji, w której znajdują się przedstawiciele artystów, dziennikarzy, kuratorów i teoretyków tańca.

Pokazy finałowe Polskiej Platformy Tańca są okazją do zaproszenia dyrektorów festiwali, ośrodków tańca, dziennikarzy i kuratorów tańca z Europy, Ameryki Północnej i Południowej oraz Azji. Dzięki temu PPT finałowe spektakle mają szansę na zaistnienie na międzynarodowej scenie choreograficznej.

Idea Polskiej Platformy Tańca zrodziła się w 2003 roku, w formule przeglądu „taniec.pl” w ramach Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł. Do pomysłu powrócono pięć lat później. Centrum Kultury Zamek w Poznaniu oraz Art Stations Foundation zorganizowały trzy edycje Polskiej Platformy Tańca – w 2008, 2010 i 2012 roku. Od 2013 roku na mocy porozumienia z dotychczasowymi organizatorami, głównym organizatorem Polskiej Platformy Tańca jest Instytut Muzyki i Tańca, który do tej pory zorganizował dwie edycje – w 2014 roku w Lublinie oraz 2017 roku w Bytomiu. Od tamtej pory Platforma wędruje po kraju i jest organizowana we współpracy z działającym lokalnie środowiskiem tańca.

W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim zaprezentowane zostaną następujące spektakle:

This is the Real Thing– Anna Nowicka, Nowy Teatr w Warszawie 5 września 2019, g. 16.0

Populuxe – Wojciech Grudziński, Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk
6 września 2019, g. 18:00 

KIO in motion – Małgorzata Haduch, Krakowska Orkiestra Improwizująca
6 września 2019, g. 21:30

Rozkosz – Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK / Jakub Lewandowski
7 września 2019, g. 20:00,