Teatr i Edukacja na półmetku – inspirujemy nauczycieli

Inspirujemy edukatorów przygotowując ich do twórczego wykorzystania teatru na zajęciach dydaktycznych.

„Teatr i Edukacja 2021”, to piąta edycja cyklu specjalistycznych szkoleń dla 20 nauczycieli i edukatorów z woj. pomorskiego. Projekt organizowany jest przez Fundację Theatrum Gedanense w partnerstwie z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim.

Nie jest to projekt skierowany wyłącznie do osób zainteresowanych teatrem. Bardzo dbamy o to, aby każdy mógł znaleźć w programie zajęć coś dla siebie. Są z nami nauczyciele licznych filologii, historii, filozofii i etyki, ale także wychowania fizycznego, matematyki i fryzjerstwa, bibliotekarze oraz instruktorzy tańca oraz wiele innych specjalizacji. Grono uczestników jest  zróżnicowane, bo sztuka, a przede wszystkim teatr, pomaga w integracji, w kształtowaniu empatii, rozwiązywaniu konfliktów, werbalizowaniu swoich uczuć i poglądów. Buduje pomost między wiedzą teoretyczną, a doświadczeniem zabawy i żywych emocji, co bardzo sprzyja procesowi dydaktycznemu i zapewnia trwałe efekty uczenia się. Najprościej mówiąc – żadna wiedza nie zapada w pamięć tak, jak coś czego doświadczyliśmy na swojej skórze. I zabawa teatralna jest ku temu doskonałą drogą.

W edycji 2021 pracujemy ze sobą już od maja. Odbyły się jak dotąd 2 zjazdy weekendowe i jedno 4-dniowe seminarium w wakacje. Przed nami jeszcze 2 zjazdy (we wrześniu i w październiku). Łącznie nauczyciele przejdą przez cykl 60h zajęć, prowadzonych przez doświadczonych i docenianych w poprzednich naszych projektach specjalistów. Zajęcia poprowadzą m.in. Maciej Wizner, Weronika Łucyk, Anna Zalewska-Uberman, Monika Jarząbek, Mażka Wojciechowska, Agnieszka Grewling-Stolc, Hanna Świętnicka oraz aktorzy gdańskiego Teatru Wybrzeże – Piotr Biedroń i Marzena Nieczuja-Urbańska.

Za nami mniej więcej półmetek projektu. To bardzo ciekawy moment! Nauczyciele wrócili już do szkoły, mają szansę wykorzystać w praktyce wiedzę i umiejętności, których nauczyli się do tej pory, ale nadal przed nimi 2 miesiące i 3 nowe bloki zajęciowe. Będzie to kolejna szansa, aby zadawać pytania, rozwiać wątpliwości, konsultować pomysły. A wiemy już z doświadczenia, że jest to nie tylko cenne, ale i w wielu sytuacjach konieczne.

Nauczycieli czeka bowiem finał! Do końca listopada muszą wykonać jakąś autorską pracę ze swoimi podopiecznymi. Będzie to swoisty sprawdzian nabytych umiejętności. Każdy uczestnik wybiera sobie formę teatralną, która najbardziej mu odpowiada (od warsztatu począwszy, przez happening, spektakl, etiudę, performance – aż po formy mieszane – wykorzystujące teatr tańca, czy film i nowoczesne technologie). Ważne jest, aby owo działanie było zainspirowane tematyką poruszaną podczas projektu, by było oryginalne (autorskie) i aby tworzyć je wspólne z uczniami (angażować swoich podopiecznych). Przed końcem grudnia zbierzemy od wszystkich zdjęcia, filmy, wspomnienia, scenariusze z ich pracy i wydamy e-publikację zawierającą wspomnienia i reportaże z tej edycji projektu.

Zachęcamy do odwiedzenia strony projektu

Znajdują się tam opisy zajęć i konspekty ćwiczeń proponowanych przez prowadzących. A także zdjęcia, a w nadchodzących miesiącach filmy i publikacja.

 

Zapraszamy do obejrzenia reportażu z sierpniowego seminarium.

Projekt dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Edukacja Kulturalna.