Wesołe Kumoszki z Windsoru - próba medialna

Szkoła Fechtunku znów w Teatrze Szekspirowskim! | Dni Otwarte EU

Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza na podróż w czasie!

Zabierzemy Was do XVII wiecznej Szkoły Fechtunku – elżbietańskiego pierwowzoru naszego teatru – w której odbywały się zarówno spektakle teatralne, jak i ćwiczenia oraz turnieje szermiercze. Wydarzenie organizowane jest w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich 2017.

Gwarantowana zabawa dla całej rodziny!

Przyjdź i przekonaj się: :

    • czym różni się dawny fechtunek od współczesnej szermierki sportowej
    • jakie rodzaje białej broni do nich służą – opowie o nich sam Wielki Fechmistrz Gdańskiej Szkoły Fechtunku Tadeusz Pagiński,
    • jakie są związki Teatru Szekspirowskiego ze Szkołą Fechtunku.

Na wszystkie wydarzenia tego dnia wstęp jest wolny!

PARTNERAMI WYDARZENIA SĄ SZKOŁA PODSTAWOWA NR 70 W GDAŃSKU ORAZ FUNDACJA GDAŃSKA SZKOŁA FLORETU

 

W programie:

POKAZY SZERMIERCZE

10:00 i 11:30
Prezentacja dawnej białej broni (miecz, rapier, szpada dworska, szabla, pałasz, dawny floret) i uzbrojenia rycerskiego oraz opowieść o historycznej i obecnej Gdańskiej Szkole Fechtunku – prowadzenie: fechmistrz Tadeusz Pagiński

10:20, 11:50, 13:00 i 14:30
Pokazy szermierki sportowej w wykonaniu nauczycieli oraz uczniów Szkoły Podstawowej nr 70 w Gdańsku oraz Fundacji Gdańska Szkoła Floretu.

Prezentacje dawnej broni, pokazy szermierki oraz zmagania uczestników warsztatów mogą Państwo oglądać przez cały dzień w godz. 10:00 – 15:45, zajmując miejsca siedzące na galeriach dla widzów. Wstęp na galerie w roli widza jest wolny i nie wymaga wcześniejszego zapisu.

 

WARSZTATY SZERMIERKI

10:00, 11:30, 13:00 i 14:30 – warsztaty  (udział w prezentacji broni oraz pokazie szermierki, zajęcia sprawnościowe, podstawy postawy szermierczej, ćwiczenia w parach, walka na florety, zajęcia dla najmłodszych).

UWAGA:
Na warsztaty  obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc pod adresem: bow@teatrszekspirowski.pl. W treści maila prosimy wpisać: Dni Otwarte UE.
Liczba miejsc ograniczona. Nie ma ograniczeń wiekowych dla uczestników warsztatów. Dzieci i młodzież do 18 roku życia mogą wziąć udział w warsztatach pod opieką osoby dorosłej.

 

ZWIEDZANIE TEATRU

15:00, 16:15 – zwiedzanie teatru z przewodnikami (liczba miejsc ograniczona)

UWAGA:
Na zwiedzanie obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc pod adresem: bow@teatrszekspirowski.pl. W treści maila prosimy wpisać: Dni Otwarte UE.

 

Fechmistrz Tadeusz Pagiński (Fundacja Gdańska Szkoła Floretu), ur. 12.06.1947 w Gdańsku – swoją szermierczą karierę rozpoczął w 1963r. Od 1970 jest trenerem. Ukończył studia w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Gdańsku (1974).Przeszedł przez wszystkie etapy trenerskiego wtajemniczenia. Był instruktorem, trenerem, a w 2000 r. Polski Związek Szermierczy nadał mu tytuł fechmistrza. Był trenerem kadry olimpijskiej we florecie kobiet w latach 1989-2009 .

Wychowawca Sylwii Gruchały, Magdaleny Mroczkiewicz, Barbary Szewczyk-Wolnickiej, Anny Wojtczak-Sobczak, Katarzyny Felusiak-Zakrzewskiej, Agnieszki Szuchnickiej-Wąsowicz, Izabeli Knop, Magdaleny Knop.

Podopieczne T. Pagińskiego zdobyły ponad 40 medali IO, MŚ i ME oraz ponad 600 medali MP w różnych kategoriach wiekowych, w tym 27-krotnie tytuł drużynowych mistrzyń Polski.

W 1993 roku Tadeusz Pagiński reaktywował Gdańską Szkołę Fechtunku i został jej Wielkim Fechmistrzem.

Elementy fechtunku pojawiły się na naszej scenie elżbietańskiej m.in. w przedstawieniu “Wesołe Kumoszki z Windsoru” w reż. Pawła Aignera – pierwszej koprodukcji Teatru Szekspirowskiego z Teatrem Wybrzeże: