SzekspirOn – Romeo i Julia. (Ty)Dzień Teatru Publicznego

Co roku, mniej więcej o tej porze, mówiliśmy, że w teatrze – i nie tylko  – „grosze grają rolę”. To hasło obchodzonego od 2015 Dnia Teatru Publicznego i akcji „Bilet do teatru za grosze”. Liczyliśmy widzów, miasta, spektakle. W tym roku nie będziemy. Nie będzie też tego święta w dotychczasowej formie. – pisze w komunikacie organizator akcji, Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie. Jednocześnie dodaje, że budżet tegorocznego Dnia Teatru Publicznego w całości został przeznaczony na doraźne i interwencyjne wsparcie teatrów. Choć na żywo nie zostanie zagrany żaden spektakl, teatry przygotowują szereg działań online.

Jak co roku, również Gdański Teatr Szekspirowski weźmie udział w akcji związanej z Dniem Teatru Publicznego. Z tej okazji zaplanowaliśmy projekt SzekspirOn – Romeo i Julia, w którym przybliżymy naszym widzom ten najpopularniejszy dramat o miłości, poprzez cykl działań, które potrwają cały tydzień.

 

SzekspirOn – Romeo i Julia. (Ty)Dzień Teatru Publicznego
PROGRAM:

18 maja 2020, godz. 9:00

Wprowadzenie Anny Ratkiewicz, Kierownik Działu Edukacji GTS, przybliżające historię powstania dramatu „Romeo i Julia”, w formie videocastu. Dzięki niemu poznacie genezę sztuki, jej źródła i inspiracje oraz ciekawostki historyczno-językowe z epoki elżbietańskiej.

18 maja 2020, godz. 19:00

Wykład Profesora Jerzego Limona, Dyrektora GTS,  omawiający rolę przypadku w dramacie „Romeo i Julia”.


19 i 20 maja 2020

Czytania aktorskie fragmentów „Romea i Julii”. Do współpracy przy projekcie zaprosiliśmy aktorów z Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu Magdalenę Maścianicę i Rafała Kronenbergera, którzy zinterpretują swoje ulubione fragmenty dramatu oraz jego najważniejsze monologi. (Relacja na Instagramie)


20 maja 2020, godz. 17:00 – 18:30

Szekspir prze/pisany – warsztaty literackie. Założeniem prowadzącego, Daniela Odiji jest próba wyjścia poza oryginalny tekst Szekspira – dopisanie innych losów postaci, uaktualnienie treści na język współczesny, twórcza zabawa z motywem znanym ze sztuki. Celem zajęć jest podniesienie kompetencji literackich uczestników, zachęcenie do pogłębionego czytania Szekspira oraz podejmowania własnych prób pisarskich, analiza motywacji postaci.

Warsztat dla osób powyżej 13 roku życia, również dla dorosłych.

ZAPISZ SIĘ


21 maja 2020, godz. 19:00

Wykład multimedialny Michała Pruszaka: Młody Szekspir – czyli tekst w popkulturze i literaturze dla młodzieży. Opowieść o tym, jak wybrany dramat funkcjonuje w świecie współczesnej literatury i mediów (teledyski, reklamy, filmy, bajki), jak została przepisana dla dzieci i funkcjonuje w różnych kontekstach. Zajęcia dostępne on-line. Dodatkowo zapewniony zostanie element bieżącej komunikacji z odbiorcami poprzez zaangażowanie się prowadzącego w odpowiadanie na pytania uczestników na czacie w trakcie emisji wykładu oraz po jego zakończeniu.

Prowadzenie: Michał Pruszak – polonista, anglista, filmoznawca, dydaktyk. Autor publikacji z zakresu filmu i literatury dziecięcej oraz przekładów intersemiotycznych tekstów kultury. Doktorant w Katedrze Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej UG.

21 maja 2020, godz. 17:00 – 18:30

Poradnik dla edukatora. Prowadząca Agnieszka Grewling-Stolc z Centrum Edukacji Nauczycieli przedstawi inspirujące informacje dotyczące sztuki, pomocne w pracy z młodzieżą nad tekstem (uwzględni kontekst kulturowy, społeczny i aktualność tekstu). Zaprezentuje i omówi praktyczne pomysły zajęć – ćwiczenia aktorskie i teatralne, scenariusze zadań, metody omówienia wykonanego zadania/ćwiczenia.

Warsztaty skierowane są do nauczycieli, edukatorów, rodziców.

ZAPISZ SIĘ


22 maja 2020, godz. 14:00 – 15:30

Inspiracja – interpretacja: warsztaty aktorskie. Prowadzący Piotr Biedroń z Teatru Wybrzeże omówi fragment „Romea i Julii”. Grupa będzie eksperymentować z różnymi sposobami odczytania: skupienie na temperamentach postaci, towarzyszących im emocjach. Celem jest wniknięcie w psychologię postaci i zbudowanie pomostu między sytuacją obecną w tekście szekspirowskim a naszą własną emocjonalnością.

Warsztaty dla młodzieży w wieku 12-16 lat.

ZAPISZ SIĘ

 

22 maja 2020, godz. 19:00

Prezentacja spektaklu „Romeo i Julia” Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu  w reżyserii Attili Keresztesa będzie zwieńczeniem cyklu, dając widzom możliwość zapoznania się konkretną realizacją teatralną omawianego w projekcie dramatu.

 

Śledźcie nasze działania na Facebooku, Instagramie, a także na kanale YouTube.

Warsztaty dla młodzieży, nauczycieli i szerszej publiczności będą odbywały się w zamkniętych grupach, za pośrednictwem komunikatora Zoom. Rekrutacja on-line wyłoni 15 osób na poszczególne zajęcia.

Pozostałe działania mają charakter otwarty.

 

Zarówno Instytutowi Teatralnemu jak i nam zależy bardzo na tym, aby nasi widzowie wiedzieli, że wciąż jesteśmy i działamy, ale również tęsknimy i #CZEKAMY na powitanie naszych widzów ponownie w naszych progach.

Akcja finansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.