SzekspirOn//line

Projekt Teatru Szekspirowskiego SzekspirOn//line wykorzystuje różnorodne narzędzia, jakie daje technologia informacyjna, by poszerzyć swoją wiedzę na temat dzieł Williama Szekspira. Projekt, prezentowany będzie w pięciu odsłonach, każda potrwa tydzień i poświęcona będzie jednemu dramatowi, będą to: „Hamlet”, „Sen nocy letniej”, „Makbet”, „Wesołe kumoszki z Windsoru” oraz „Burza”.

W czasach, gdy tendencją jest redukowanie komunikatów do minimum; skracanie i upraszczanie treści do pojedynczej linijki, a treść dramatów Szekspirowskich prezentuje się w kilku emotikonach – projekt SzekspirOn//line ma na celu wykorzystanie nowoczesnych form komunikacji do pogłębienia znajomości dzieł największego dramatopisarza wszechczasów oraz przyjrzenia się, jak forma wpływa na treść.

W ramach tygodniowych spotkań z poszczególnymi sztukami Szekspira odbędą się działania edukacyjne i artystyczne, a ich efekty będą dostępne w sposób otwarty i ciągły, również po zakończeniu projektu, na dedykowanej projektowi podstronie internetowej.

Każda odsłona zbudowana jest z takich elementów, jak:
– SzekspirOn//line – Intro, wprowadzenie przybliżające historię powstania utworu, w postaci vloga z elementami animacji.
– Prapremierowe wariacje, autorskie wykłady Profesora Jerzego Limona na temat możliwych inspiracji Szekspira rzeczywistymi wydarzeniami epoki elżbietańskiej.
– Warsztaty dla młodzieży, dorosłych, rodziców i edukatorów, prowadzone przez profesjonalnych aktorów, edukatorów i pisarzy (Inspiracja – interpretacja: warsztaty aktorskie z Piotrem Biedroniem, Poradnik dla edukatora – warsztaty narzędziowe z Agnieszką Grewling-Stolc, Szekspir prze/pisany – warsztaty literackie z Danielem Odiją)
– Multimedialny wykład Michała Pruszaka o Szekspirze w popkulturze i języku młodzieżowym,
– Dyskusje krytyków: Łukasza Drewniaka i Tomasza Domagały, którzy omówią najciekawsze i najbardziej wartościowe realizacje sceniczne Szekspirowskich dramatów.
– Fragmenty sztuk Szekspira w interpretacji uznanych aktorów.
– Czytania performatywne realizowane przez grupy twórców młodego pokolenia poświęcone eksplorowaniu możliwości multimedialnych i badaniu ich wpływu na treść prezentowanego dzieła.

Śledźcie nasze działania na Facebooku, Instagramie, na kanale YouTube, a także na dedykowanej platformie .