SzekspirOn//line: Burza

Burza to dramat o tym, czym jest wolność i na ile jesteśmy uzależnieni od innych, o mechanizmach władzy, moralności i sprawiedliwości, a także o tym, co niesie ze sobą cywilizacja.

To ostatnia z naszych tygodniowych odsłon online o Szekspirowskich dramatach. A zarazem jedna z ostatnich sztuk Szekspira, pełna tajemniczości i egzotyki, napisana kiedy autor miał 47 lat. W podobnym wieku jest też główny bohater dramatu Prospero, prawowity książę Mediolanu, wygnany z kraju przez swego brata Antonia wraz z trzyletnią córką Mirandą. Wygnańcy docierają na wyspę, zamieszkałą przez dzikiego Kalibana, którego Prospero sobie podporządkowuje. Po 12 latach obok wyspy przepływa statek Antonia, Prospero wywołuje burzę, a rozbitkowie trafiają na wyspę…

Sztuka była inspiracją wielu utworów literackich i muzycznych, w tym powieści Aldousa Huxleya „Nowy wspaniały świat” czy poematu Sylwii Plath „Ariel”.

Prawdziwa Burza –pisał Jan Kott – jest groźna i surowa, liryczna i groteskowa, jest namiętnym obrachunkiem z rzeczywistym światem.

W programie między innymi:
10.08 Wprowadzenie czyli dramat w pigułce – w którym poznacie bohaterów i najważniejsze wątki – ZOBACZ!
11.08 Autorskie wariacje prof. Jerzego Limona komentujące wydarzenia historyczne, które mogły być inspiracją dla Szekspira – ZOBACZ!
12.08 Młody Szekspir – multimedialny wykład, w którym dowiecie się jak dramat funkcjonuje w różnych kontekstach współczesnej literatury i mediów – ZOBACZ!
13.08 Dyskusja krytyków, podczas której omawiają oni najważniejsze realizacje sceniczne sztuki w polskim teatrze współczesnym – ZOBACZ!
15.08 Eksperyment teatralno-cyfrowy na kanwie Burzy w reżyserii Tomasza Węgorzewskiego – ZOBACZ!
11-13.08 Warsztaty aktorskie i literackie oraz poradnik dla edukatora (obowiązują zapisy). Zajęcia mają charakter interaktywny i odbywać się będą na platformie Zoom – INFORMACJE i ZAPISY TUTAJ.
Dodatkowe materiały, jak interpretacje fragmentów tekstu przez znanych aktorów, czy przykłady inscenizacji „Burzy”, można będzie oglądać na kanałach społecznościowych teatru.

 

W „Burzy” przez niektórych krytyków traktowanej jako swoisty testament Szekspira, Prospero w akcie IV, scenie I (tłum. Stanisław Barańczak) mówi tak:

Nasza zabawa skończona. Aktorzy
Byli duchami, zgodnie z zapowiedzią,
I rozpłynęli się w zwiewnym powietrzu.
A jak ulotna materia tych wizji,
Jak nasze bezcielesne widowisko,
Tak i pałace świetne, wieże w chmurach,
Wzniosłe świątynie, ba, cały ten glob
Ze wszystkim, co ma na swojej powierzchni,
Kiedyś rozwieje się, nie zostawiając
Strzępu mgły nawet. Jesteśmy surowcem,
Z którego sny się wyrabia, a życie
To chwila jawy między dwoma snami.

Życzymy Wam i sobie, aby każdemu z nas udało się wykorzystać tą chwilę jak najlepiej.

Dziękujemy i zapraszamy do czerpania z bazy wiedzy o sztukach Szekspira, którą stworzyliśmy dla Was na on.teatrszekspirowski.pl


Wszystkie działania są dostępne bezpłatnie, a materiały będą prezentowane na Facebooku, Instagramie, na kanale YouTube, a także na STRONIE PROJEKTU.