Skłodowska. Radium Girl | bilet za 300 groszy

Bilet do teatru za 300 groszy – już po raz czwarty Teatr Szekspirowski z okazji Dnia Teatru Publicznego bierze udział w tej ogólnopolskiej akcji

Akcja finansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. W Teatrze Szekspirowskim zobaczymy spektakl Skłodowska. Radium girl w wykonaniu białostockiego Teatru PAPAHEMA.

WIĘCEJ INFORMACJI

Dzień Teatru Publicznego oraz początek akcji Bilet do teatru za 300 groszy przypadają na 12 maja 2018 roku. Z tej okazji Teatr Szekspirowski przygotował dla widzów niespodziankę: występ Teatru Papahema ze spektaklem Skłodowska. Radium girl, który powstał z okazji 150. rocznicy urodzin noblistki. Ten młody białostocki teatr otrzymał m.in. nagrodę publiczności na zeszłorocznym 21. Festiwalu Szekspirowskim, a już 23 i 24 kwietnia wystąpi w GTS z okazji 454. Urodzin Szekspira.

Bilety dostępne tylko w kasie Teatru, wyłącznie w dniu spektaklu 12 maja, od godz. 10:00. Jedna osoba może kupić maksymalnie 2 bilety.

Akcja Bilet do teatru za 300 groszy w ramach Dnia Teatru Publicznego finansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

mkidn_01_cmyk3-logotyp-it-wersja-podstawowa-pelna

Dzień Teatru Publicznego

W tym roku Dzień Teatru Publicznego obchodzony będzie już po raz czwarty. Pomysł tego święta zrodził się w 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce obchodził 250-lecie swojego istnienia. Majowa akcja biletu za grosze, w którą zaangażowało się wówczas 100 teatrów publicznych w całej Polsce, była jednym z najważniejszych wydarzeń obchodów i cieszyła się wielkim powodzeniem. Na widowniach zasiadło blisko 50 tysięcy widzów.

W tegorocznej akcji Bilet do teatru za 300 groszy z okazji Dnia Teatru Publicznego znów weźmie udział dokładnie 100 teatrów z 39 polskich miast. Sprzedaż biletów – prowadzona tylko w kasach teatrów – rozpocznie się 12 maja, ale spektakle będą wystawiane przez cały tydzień – aż do 20 maja. O tym, że w teatrze „grosze grają rolę” przypominać będzie symboliczna cena biletu, która wyniesie w tym roku 300 groszy (3 zł). To znacząca kwota.

Z badania ekonomicznego teatrów, które na zlecenie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego przeprowadzili ekonomiści Szkoły Głównej Handlowej, wynika, że 1 złotówka dotacji samorządowej przynosi nieco ponad 3 zł przychodu dla gospodarki regionu, w którym teatr stale pracuje. – Mamy dla organizatorów – samorządów wszystkich szczebli – fantastyczną wiadomość. Jest dowód na to, że teatr publiczny nie jest generatorem straty, ale wręcz przynosi zysk! Nie musi być kłopotem i problemem, ale może być prawdziwą inwestycją – tłumaczy dr hab. Rafał Kasprzak, autor metody i koordynator badania.

Spacerownik teatralny

Symbolicznym zakończeniem tygodniowego święta będzie, podobnie jak było to w latach ubiegłych, zaproszenie widzów do wspólnego teatralnego spacerowania w ramach projektu Spacerowników teatralnych, który swój początek miał także przed dwoma lata z okazji obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Proponowane trasy spacerów mają zachęcać mieszkańców poprzez swoją niekonwencjonalną i atrakcyjną formułę do zwiedzania i poznawania teatralnej – a tym samym kulturalnej – historii miast (więcej na www.spacerownikteatralny.pl).

Oficjalne hasztagi akcji: #dzieńteatrupublicznego #bilet300groszy #groszegrająrolę