Silk Road Expression 2019

Pokazy finałowe warsztatów tanecznych Silk Road Expression. Letnie warsztaty taneczne „Silk Road Expression” 2019 to spotkanie uczniów i nauczycieli szkół tanecznych z Polski oraz Chin. Po raz pierwszy odbyły się w 2018 roku w Gdańsku. Organizatorami „Silk Road Expression” są: Międzynarodowy Festiwal Sztuki w Szanghaju (CSIAF), Gdański Teatr Szekspirowski, Fundacja Theatrum Gedanense oraz Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Janiny Jarzynówny – Sobczak w Gdańsku.

W ramach trwających dziesięć dni (29 lipca – 7 sierpnia 2019 roku) spotkań odbędą się warsztaty taneczne, prowadzone przez cenionych choreografów – Tatyanę Chakavą, Sergeya Zelenkova oraz dr Andrzeja Morawca, a także zajęcia artystyczne oraz wycieczki po Gdańsku i okolicach.


Efekty wspólnej pracy tancerzy z Polski i Chin będzie można podziwiać podczas gali finałowej, która odbędzie się 7 sierpnia 2019 roku o godz. 16.00. Uczestnicy warsztatów zaprezentują autorski spektakl tańca współczesnego oraz tradycyjne polskie i chińskie etiudy taneczne. Wstęp wolny.

Pokaz finałowy współorganizowany jest przez stowarzyszenie Shanghai Student Dance Alliance i realizowane przez Międzynarodowe Centrum Studenckie – Shanghai International Student Service Centre.

Ideą przyświecającą organizacji letnich warsztatów tanecznych jest umożliwienie młodzieży zapoznania się z kulturą i sztuką krajów na przecięciu historycznego Jedwabnego Szlaku. Uczniowie i nauczyciele z Szanghaju oraz Gdańska mają dzięki nim okazję nie tylko z bliska przyjrzeć się wzajemnie swojej kulturze – muzyce, sztuce tańca i innych, ale również nawiązać trwałe relacje, które mogą w przyszłości zaowocować wspólnymi projektami. Jeden z organizatorów warsztatów, CSIAF, to szczycący się dwudziestoletnią tradycją, najbardziej znaczący międzynarodowy festiwal sztuki w Chinach. Jednym z najważniejszych jego zadań jest edukacja artystyczna w szkołach.

Prowadzący warsztaty:

Tatyana Chakava (Ukraina) – pedagog, choreograf, tancerka i wykonawczyni głównych ról w jednoaktowych baletach współczesnych: „Czas jest wolny?”, „Anna na szyi”, „Cztery obrazy grzechu”. Absolwentka Rivne State University of Humanities Folk Choreography Department (Ukraina), Nauczycielka tańca współczesnego, choreograf i reżyser Tabile TSEKH, założycielka i choreograf Tabile Modern School w Kijowie.
W ostatnich latach aktywnie zaangażowana w działalność pedagogiczną i choreograficzną – tworzy choreograficzne miniatury, kompozycje i przedstawienia. Współpracuje twórczo z Państwową Szkołą Baletową, szkołami, uniwersytetami w Kijowie, Lwowie, Dniprze, Rownym, Chmielnickim, jako choreograf i nauczyciel klas mistrzowskich.
Współpracuje twórczo z Państwową Szkołą Baletową, szkołami, uniwersytetami w Kijowie, Lwowie, Dniprze, Rownym, Chmielnickim, jako choreograf i nauczyciel klas mistrzowskich. Od 2009 r. Chakava Tatiana jest pełnoprawnym członkiem jury i nauczycielem kursów mistrzowskich w dziedzinie modern-jazz na międzynarodowych i ukraińskich konkursach choreografii współczesnej. Zajęła II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Współczesnej Choreografii (IFMC) w Witebsku (Białoruś) za choreografię „Cztery obrazy grzechu” i II miejsce na “Ballet-Fest” 2015 we Lwowie (Ukraina). Laureatka Grand Prix konkursu MYSL-POTOK, zdobywczyni nagrody Fundacji Denisa Matvienko.

Andrzej Morawiec (Polska)tancerz, pedagog, choreograf. Absolwent bytomskiej Państwowej Szkoły Baletowej (1986) oraz Leningradzkiego Instytutu Kultury na wydziale Choreografii i Pedagogiki Baletu (1990). Tańczył w zespole baletu Państwowej Opery Śląskiej i Śląskim Teatrze Tańca w Bytomiu, gdzie jednocześnie zajmował się asystenturą i repetycją prac choreografów zagranicznych. Występował gościnnie w Gdańskim i Kieleckim Teatrach Tańca. Obecnie tancerz niezależny. Wykładowca metodyki nauczania tańca współczesnego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, specjalności: Pedagogika Baletowa oraz Choreografia i Teoria Tańca. Nauczyciel tańca współczesnego w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Bytomiu, a od 2001 roku w Gdańsku. Pod czujnym okiem Andrzeja Morawca uczniowie tych szkół zdobywają pierwsze miejsca na wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach tańca, między innymi w: Gdańsku, Bytomiu, Kijowie i Rydze. Jego choreografie wzbogacały repertuary m.in.: Teatru Wielkiego w Łodzi, Opery Bałtyckiej, Teatru Miejskiego w Gdyni, Kieleckiego Teatru Tańca. Współtworzył „Trójmiejską Korporację Tańca” zrzeszającą najlepszych tancerzy związanych z Trójmiastem, w ramach której występował głównie jako tancerz solowy. Prowadzi warsztaty tańca współczesnego i klasycznego w kraju i za granicą (Czechy, Szwecja, Ukraina, Rosja). W 2010 roku uzyskał tytuł doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej rytmika i taniec. Wyróżniony przez Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej Nagrodą Indywidualną II stopnia, za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce. W 2014 roku oznaczony medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zdobywca nagrody ufundowanej przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, za najciekawszą i najbardziej wartościową choreografię numeru dowolnego na XXI Ogólnopolskim Konkursie Tańca im. Wojciecha Wiesiołowskiego w 2019 roku

Sergey Zelenkov (Ukraina) – solista Lwowskiego Teatru Opery i Baletu, Kijowskiego Teatru Operetkowego, Teatrium (OAU). Nauczyciel tańca klasycznego w Kijowskiej Dziecięcej Akademii Sztuki i firmie Tabile-CECH, organizator i nauczyciel warsztatu baletu letniego i zimowego MYSL-POTOK. Reżyser i organizator ogólnoukraińskich konkursów i festiwali choreograficznych: – „Rytmy Przyszłości”, „Choreograf i Ja”, „Twój Krok”. Dyrektor Międzynarodowego Konkursu Klasycznej i Współczesnej Choreografii MYSL-POTOK w Kijowie.