Trwa nabór na SzekspirOFF 2020. Konkurs na prezentację do 30 lipca!

SzekspirOFF, alternatywny nurt Festiwalu Szekspirowskiego, już po raz 10-ty będzie częścią międzynarodowego święta Szekspira w Gdańsku. Od tego roku SzekspirOFF ma nowego Kuratora oraz częściowo zmieniony regulamin. Po raz piąty w formule konkursowej; powstał też kolejny konkurs – na wsparcie projektów artystycznych. Nabór do konkursu na prezentację jeszcze trwa.

Na tegoroczny 24. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku tradycyjnie złożą się wydarzenia w Nurcie Głównym oraz nurcie SzekspirOFF – który już po raz piąty przyjmie formułę Konkursu. A nawet dwóch: na produkcję projektu artystycznego oraz na prezentację gotowego wydarzenia.

Podobnie, jak w poprzednich edycjach, do SzekspirOFFa mogą zgłaszać się niezależne zespoły teatralne, a także twórcy indywidualni z Polski i zagranicy, którzy przygotują wydarzenia artystyczne oparte na twórczości Williama Szekspira. W konkursie nie mogą brać udziału instytucje kultury, w tym teatry instytucjonalne, ani szkoły teatralne. Nową Kuratorką nurtu SzekspirOFF została Katarzyna Knychalska, założycielka i prezeska Fundacji Teatr-Nie Taki we Wrocławiu, wydawca i redaktorka naczelna portalu Teatralny.pl i czasopisma o teatrach niezależnych „nietak!t”. Współtwórczyni Ogólnopolskiej Offensywy Teatralnej.

Konkurs na wsparcie projektów artystycznych – został rozstrzygnięty
Nowością jest otwarty w tym roku Konkurs na wsparcie projektów artystycznych, odbywający się w ramach SzekspirOFF 2020. Konkurs otwarty jest na eksperyment i poszukiwanie nowatorskich form wyrazu. Produkcje wyłonione w konkursie na wsparcie projektów artystycznych nie podlegają ocenie Jury w Konkursie SzekspirOFF. Termin nadsyłania zgłoszeń minął 12 kwietnia 2020 roku o godz. 12:00.

Konkurs SzekspirOFF 2020 – został rozstrzygnięty
Celem konkursu, który po raz pierwszy został przeprowadzony w 2016 roku, jest wyłonienie i prezentacja najciekawszych wydarzeń artystycznych opartych na twórczości Williama Szekspira lub nią inspirowanych, zrealizowanych przez niezależnych twórców w Polsce i na świecie. Wyłonione w naborze wydarzenia prezentowane podczas festiwalu oceniane są przez trzyosobowe Jury Konkursu, w którego skład wchodzą reżyserzy, dyrektorzy teatrów i krytycy teatralni. Łączna pula nagród w Konkursie to 15 tysięcy złotych. Termin nadsyłania zgłoszeń do Konkursu SzekspirOFF mija 30 lipca 2020 roku o godz. 15:00.

Obydwa Konkursy organizowane są przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense w ramach 24. edycji Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. Wyłonione w ich ramach wydarzenia artystyczne złożą się na tegoroczny program nurtu SzekspirOFF.

SZCZEGÓŁY