Szekspir: Rozgrzewka!

Spektakle, koncerty, warsztaty w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Warsztaty aktorskie, malarskie i muzyczne, improwizacje teatralne, koncerty plenerowe – to tylko niektóre aktywności zaplanowane w ramach projektu Szekspir: Rozgrzewka!
28 czerwca na dziedzińcu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, wystartują zajęcia edukacyjno-artystyczne dla dzieci i młodzieży, prowadzone w języku polskim i ukraińskim. Ich celem jest aktywizacja społeczności lokalnej oraz włączenie do niej mniejszości ukraińskiej. Projekt zakończy się 27 lipca, w dniu rozpoczęcia 26. międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego.

Szekspir: Rozgrzewka! to projekt edukacyjno-artystyczny, dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury. Zajęcia mają stać się pretekstem do dyskusji na istotne społecznie tematy, jak ekologia, tożsamość kulturowa czy tolerancja. Przedsięwzięcie realizowane jest przez Gdański Teatr Szekspirowski we współpracy z organizacjami pozarządowymi, niezależnymi artystami, animatorami i edukatorami. Wstęp na wszystkie warsztaty jest wolny.

– Pragniemy w twórczy sposób ożywić naszą okolicę. Poprzez stworzenie szerokiego wachlarza tematycznego zajęć i ich dostępność, chcemy zaangażować do udziału odbiorców
o zróżnicowanych kompetencjach kulturowych, którzy nie korzystają na co dzień z oferty instytucji artystycznych – mówi Anna Albinger, koordynatorka projektu. – Chcieliśmy również zaangażować do udziału w projekcie obecną w Trójmieście społeczność ukraińską, stąd właśnie pomysł, aby zajęcia były tłumaczone na jej język – dodaje.

W projekcie uczestniczyć będą grupy teatralne, m.in. El Trupa Kabra, Teatr Korkoro czy teatr improwizacji – 7 kobiet w Różnym Wieku. A także znani muzycy i edukatorzy, jak Asi Mina czy Basia Grabowska. Zajęcia prowadzić będą również artyści pochodzący z Ukrainy: Marta Zvarycz i Białorusi – Alena Yanukovich, dzięki którym uczestnicy dowiedzą się czym jest malarstwo petrykiwskie, jak tworzyć Motanki – tradycyjne słowiańskie „lalki mocy i dobrych życzeń”.

Organizatorzy chcą wyjść poza mury teatru, dlatego wszystkie aktywności odbywać się będą na dziedzińcu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. W programie znajdą się propozycje zarówno dla dzieci, jak i młodzieży. Teatr zachęca do udziału także dorosłych, dla których zaplanowano dodatkowe atrakcje.

Warsztaty są bezpłatne, obowiązują zapisy, decyduje liczba dostępnych miejsc.

ZAPISZ SIĘ TU

Dodatkowe informacje: szekspir.rozgrzewka@gmail.com
Sonia Romanowska – Koordynatorka projektu, tel. 504 257 553

 

PROGRAM

28 czerwca (wtorek)
11.00 – 14.00 – Cienie Szekspira – warsztaty teatru cieni, dla dzieci w wieku 7-10 lat.
Podczas spotkania dzieci dowiedzą się, co można stworzyć przy pomocy światła. Na podstawie Szekspirowskich historii odkryją tajemnice teatru cieni. Warsztaty poprowadzą: Agnieszka Salamądry i Oliwia Woźniak – członkinie grupy El Trupa Kabra.

30 czerwca (czwartek)
12.00 – 16.00 – Warsztaty WASTELESS Szekspir | Uszyj Szekspirkę, dla dzieci w wieku 12-14 lat.
W trakcie warsztatu uczestnicy zapoznają się z ideą upcyclingu, czyli ponownego wykorzystania odpadów i technik, w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej niż te, z których powstały. To również szansa, aby dzieci poznały sposoby tworzenia, dzięki którym wykonają rekwizyty i elementy stroju. Warsztaty poprowadzi Mona Rena Górska.

2 lipca (sobota)
10.00 – 12.00 – Kilka kroków do aktorstwa – warsztaty rodzinne, dla dzieci w wieku 7-12 lat wraz z rodzicami.
Dzieci poprzez zabawę, ruch i śpiew poznają zasady, jakimi kierują się aktorzy, aby występować na scenie. Techniki działania przepony, właściwa dykcja, ruch sceniczny, śpiew i sposoby na zrelaksowanie się przed występem – to wszystko, z czym zapoznają się podczas zajęć. Warsztaty poprowadzi Anna Markowska i Dominika Klein.

12.00 – 14.00 – Magia Malowidła – warsztaty malarstwa petrykiwskiego, dla dzieci powyżej 12. roku życia.
Celem warsztatów jest poznanie zasad, technik i sposobu łączenia kolorów, które wykorzystuje się w tradycyjnym malarstwie petrykiwskim – dodanym w 2013 roku na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Uczestnicy będą mogli samodzielnie przygotować nietypowe narzędzia do malowania np. pędzel z kociej sierści, które posłużą stworzeniu własnych kompozycji. Nauczą się jak wykorzystywać palec jako główne narzędzie, za pomocą którego wykonuje się większość ważnych elementów tej sztuki. Warsztaty poprowadzi Marta Zvarycz.

19.00 – „A’la Hamlet” – 7 kobiet w różnym wieku – spektakl. Wstęp wolny – bez zapisów!
Spektakl improwizowany, w którym głównymi motywami są: władza, duchy i morderstwa. Los często popycha nas w stronę wydarzeń, na które nie zawsze jesteśmy gotowi – nie inaczej będzie podczas tej sztuki. Widzowie wcielą się w rolę fatum, a improwizatorzy, targani moralnymi dylematami, będą z fatum walczyć bądź poddawać się mu.

3 lipca (niedziela)
10.00 – 12.00 – Kilka kroków do aktorstwa – warsztaty rodzinne, dla dzieci w wieku 7-12 lat wraz z rodzicami.
Druga odsłona warsztatów aktorskich prowadzonych przez Annę Markowską i Dominikę Klein.

15.00 – 17.00 – Motanki – magiczne lalki dobrych życzeń – warsztaty, dla dzieci powyżej 12. roku życia.
Lalki dobrych życzeń – Motanki – rozpowszechnione szczególnie na Białorusi, uznawane były niegdyś za talizman. Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli szansę zapoznać się z historią ich tworzenia, a także zrobić swoją własną lalkę. Na miejscu dostępne będą materiały, ale przyniesiony przez dzieci skrawek tkaniny czy kawałek sznurka pozwoli ją spersonalizować. Warsztaty poprowadzi Alena Yanukovich.

4, 6, 8 lipca (poniedziałek, środa, piątek)
14.00 – 16.00 – warsztaty improwizacji teatralnych, dla młodzieży w wieku 14-18 lat.
Warsztaty to okazja, by zagłębić się w sztukę improwizacji, czyli pozbawionej scenariusza, często komediowej formie teatru. Obejmują 3 spotkania, podczas których uczestnicy dowiedzą się jak przełamywać wewnętrzne opory, by odkrywać w sobie barwne postaci. A także jak pobudzić swoją kreatywność i tworzyć na scenie wymyślone światy. Po ukończeniu warsztatów młodzież będzie mogła wystąpić w improwizowanym spektaklu „A’la Burza”. Warsztaty poprowadzi Małgorzata Różalska.

7 lipca (czwartek)
9.00 – 12.00 – Jestem mała i dam radę SAMA – warsztaty wzmacniające dla dziewczynek w wieku 7-10 lat.
Podczas warsztatów omawiana będzie rola pozytywnych wzorców w baśniach i legendach. Ćwiczenia zaprezentowane w trakcie zajęć, mają na celu wzmocnić poczucie sprawczości, własnej wartości oraz niezależności w działaniu. Uczestniczki zdobędą niezbędne kompetencje i umiejętności, pozwalające na nabranie większej pewności siebie i samodzielności. Warsztaty poprowadzi Basia Grabowska.

9 lipca i 10 lipca (sobota)
16.00 – 18.00 – ROBIMY KONCERT! – warsztaty dźwiękowe, dla dzieci w wieku 7-11 lat.
Podczas warsztatów, uczestnicy poznają się i założą zespół. Rola w zespole znajdzie się dla każdego – od osób lubiących śpiewać, grać, tańczyć do tych, które lubią rysować czy pisać teksty. Zajęcia to okazja do nauki improwizacji na instrumentach z różnych stron świata, zabawy głosem i słowem.

10 lipca (niedziela)
12.00 – ROBIMY KONCERT! – próba dla uczestników warsztatów dźwiękowych, dla dzieci wieku 7-11 lat.
Przed koncertem uczestnicy warsztatów wezmą udział w próbie, podczas której przypomną sobie co zagrać i zaśpiewać oraz ułożą repertuar. Warsztaty poprowadzi Joanna Bronisławska (Asi Mina).

13.00 – GRAMY KONCERT! – koncert uczestników warsztatów. Wstęp wolny- bez zapisów!
Na koncert zapraszamy całe rodziny i przyjaciół, bo co każdy muzyk wie, publiczność jest tak samo ważna, jak zespół.

15.00 – 17.00 – Motanki – magiczne lalki dobrych życzeń – warsztaty, dla dzieci powyżej 12. roku życia.
Lalki dobrych życzeń – Motanki – rozpowszechnione szczególnie na Białorusi, uznawane były niegdyś za talizman. Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli szansę zapoznać się z historią ich tworzenia, a także zrobić swoją własną lalkę. Na miejscu dostępne będą materiały, ale przyniesiony przez dzieci skrawek tkaniny czy kawałek sznurka pozwoli ją spersonalizować. Warsztaty poprowadzi Alena Yanukovich.

12 lipca (wtorek)
11.00 – 14.00 – Jestem mała i dam radę SAMA – warsztaty wzmacniające dla dziewczynek w wieku 10-12 lat.
Druga odsłona warsztatów prowadzonych przez Basię Grabowską.

14 lipca (czwartek)
14.00 – 16.00 – Drumla i inne muzyczne opowieści – warsztaty muzyczne, dla dzieci powyżej 12. roku życia.
Warsztaty muzyczne dla dzieci, podczas których dowiedzą się, czym jest drumla, jaka jest jej historia – a co najważniejsze – jak na niej grać. Poznają też inne ciekawe instrumenty takie jak: kazoo, kalimba i tank-drum. Będą mogli spróbować swoich sił z improwizacją muzyczną. Warsztaty poprowadzi Kseniya Kysylychyn.

16 lipca (sobota)
12.00 – 16.00 – Tajniki charakteryzacji – warsztaty, dla dzieci w wieku 12-16 lat.
Uczestnicy zapoznają się z różnorodnymi technikami charakteryzacji, dowiedzą się jak za pomocą makijażu stworzyć realistyczne, jak i magiczne efekty. Prowadzący przekaże swoją wiedzę na temat produktów i środków, jakich można użyć w procesie charakteryzacji czy materiałów tj. lateks, czy farby. Warsztaty poprowadzi Marcin Riegel.

19.00 – „A’la Burza” – 7 kobiet w różnym wieku + uczestnicy warsztatów – spektakl. Wstęp wolny – bez zapisów!
Spektakl improwizowany, w którym udział wezmą uczestnicy warsztatów improwizacji teatralnych wraz z instruktorami.

18-27 lipca
11.00 – 13.00 – Robimy Dym! – warsztaty Fire Show, dla młodzieży w wieku 16-21 lat.
Warsztaty składają się z 10 spotkań, podczas których uczestnicy poznają tajniki tańca z ogniem, dowiedzą się, jak wykorzystywać do tego rekwizyty tj. poi, kije czy wachlarze oraz jak obchodzić się z żywiołem na scenie. Zapoznają się z podstawowymi technikami sztuki kuglarskiej i sposobami wytwarzania sprzętu. Dodatkowo nauczą się podstaw bezpieczeństwa i wezmą udział w treningu fizyczno-tanecznym, niezbędnym do realizacji pokazów Fireshow. Warsztaty poprowadzi Krzysztof Dziwny Gojtowski i artyści Stowarzyszenia Teatralno-Edukacyjnego Korkoro.

22-27 lipca
14.00 – 17.00 – Niezły cyrk! – warsztaty kuglarskie, dla młodzieży w wieku 14-18 lat.
Warsztatów cyrkowe, które są oryginalną formą aktywności fizycznej i zajęć ruchowych. Podczas zajęć uczestnicy będą mieli szansę odnaleźć i rozwinąć swoje indywidualne talenty, nabędą umiejętności pracy w grupie.
W skład zajęć kuglarskich wchodzi: żonglerka, akrobatyka wzajemnościowa, gimnastyka, pantomima, klaunada. Na zakończenie uczestnicy wystąpią w spektaklu ulicznym głównymi ulicami miasta. Warsztaty poprowadzi Krzysztof Dziwny Gojtowski i artyści Stowarzyszenia Teatralno-Edukacyjnego Korkoro.

23 lipca (sobota)
11.00 – 17.00 – Animacja poklatkowa – warsztaty, dla dzieci w wieku 7-12 lat.
Warsztaty mają na celu stworzenie animacji poklatkowej, przy wykorzystaniu potencjału narracyjnego legend gdańskich, za pomocą różnorodnych sztuk plastycznych. Uczestnicy na początku poznają się z samym terminem. A następnie dowiedzą się jak stworzyć taki film. Będą mogli wspólnie opracować scenariusz bazujący na legendach, który posłuży do zrobienia własnej animacji poklatkowej. Do jej realizacji posłużą: wykonane wcześniej postaci, scenografia oraz zdjęcia, które powstaną w trakcie zajęć. Dzieci korzystać będą z ogólnodostępnych sprzętów do robienia zdjęć – np. telefonów komórkowych umieszczonych na statywie. Natomiast do zrobienia scenografii wykorzystają przedmioty, które znaleźć można w każdym domu, np. skrawki materiałów, watę czy gazety. Warsztaty poprowadzi Iga Kaliszuk i Aleksandra Zdunek.

24 lipca (niedziela)
16.00 – 17.00 Jerz Igor – koncert dla dzieci i rodziców. Wstęp wolny- bez zapisów!

 

TWÓRCY

Agnieszka Salamądry – absolwentka zarządzania instytucjami artystycznymi i Policealnej Szkoły Aktorskiej Lart StudiO. Na co dzień związana ze stowarzyszeniem kulturalno-społeczno-feministycznym „Babizna”.

Oliwia Woźnicka – absolwentka zarządzania instytucjami artystycznymi, wiceprezeska stowarzyszenia kulturalno-społeczno-feministycznego „Babizna

Mona Rena Górska – kreatorka autorskiej marki MONA RENA, która łączy filozofię z szyciem i tworzeniem. Jej projekty powstają z materiałów odzyskanych i barwionych naturalnie. Tworzy dla performerów, muzyków czy aktorów.

Anna Markowska – absolwentka historii sztuki, pracy socjalnej i pedagogiki na Uniwersytecie Gdańskim oraz studiów podyplomowych na kierunku instruktor teatralny w Collegium da Vinci w Poznaniu. Absolwentka kursu reżyserii teatralnej, instruktor teatralny oraz współtwórczyni musicali i projektów w Stowarzyszeniu Teatralnym „Ingenium”. Autorka libretta i reżyser musicali tj. „Chłopcy z Placu Broni”, „Mały Książę – w podróży do ludzkich serc” i „Ponad strachem”. Od 2016 roku koordynator projektu „Chemia Teatru” w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Dominika Klein – z wykształcenia nauczycielka, z zamiłowania aktorka. Ukończyła studia na kierunkach filologia germańska oraz edukacja wczesnoszkolna na Uniwersytecie Gdańskim. Amatorka śpiewu oraz gry na gitarze i ukulele, do których miłością zaraża dzieci w prowadzonej przez siebie grupie przedszkolnej. Animatorka autorskich zajęć rozwijających poczucie rytmu i słuchu u najmłodszych dzieci. Od 2009 roku artystka Stowarzyszenia Teatralnego „Ingenium”.

Marta Zvarycz – artystka, miłośniczka sztuki ludowej. Jej obrazy łączą malarstwo petrykiwskie ze sztuką współczesną. Oprócz malarstwa zajmuje się projektowaniem wnętrz, prowadzeniem warsztatów integracyjnych. Jest także tatuatorką, tworzy projekty w stylu folkart.

7 Kobiet w Różnym Wieku – polska grupa teatralna, znana z międzynarodowych festiwali teatrów improwizowanych, od Hiszpanii po Australię. Aktorki, komiczki i reżyserki na scenie są wulkanem energii i emocji, skupiają się na co dzień na historiach kobiet i aspektach ich życia pomijanych przez popkulturę.
W skład grupy wchodzą: Katarzyna Chmara, Alicja Dobrowolna, Karolina Pańczyk, Agnieszka Kuśmirak, Beata Różalska i Małgorzata Różalska.

Alena Yanukovich – białoruska artystka i aktywistka. Prowadzi warsztaty tworzenia tradycyjnych słowiańskich lalek od kilku lat. Na co dzień pracuje w Bibliotece Sopockiej jako bibliotekarka oraz koordynatorka wydarzeń skierowanych do rosyjskojęzycznych mieszkańców Trójmiasta. Zajmuje się również projektami przede wszystkim dla dzieci i nastolatek z doświadczeniem migracyjnym, takimi jak „Poczytam Ci, kotku”, „Dasz radę!”. Opowiada o kulturze innych krajów, m.in. w ramach projektu „(Nie)Obca kultura”. Lokalna przewodniczka Instytutu Kultury Miejskiej – prowadzi wycieczki w języku rosyjskim i polskim. Organizatorka oraz współorganizatorka wielu solidarnościowych akcji dotyczących Białorusi. Brała udział w kilku edycjach projektu ECS „Zrozumieć Sierpień”.

Małgorzata Różalska – improwizatorka, reżyserka, trenerka improwizacji. Jedna z prekursorek tej formy teatralnej w Polsce. Uczyła się i występowała na deskach teatrów w 18 krajach – od USA po Australię. Od 15 lat prowadzi warsztaty ze sztuki improwizacji na Uniwersytecie Gdańskim.

Basia Grabowska – feministka, edukatorka. Prezeska i inicjatorka kulturalno-społeczno-feministycznego stowarzyszenia „Babizna”. Absolwentka zarządzania instytucjami artystycznymi, studentka psychologii. Doświadczenie pracy z dziećmi zdobywa w Akademii Dobrej Edukacji.

Joanna Bronisławska (Asi Mina) – artystka, muzyk, pedagog, animatorka kultury, aktywistka. Związana z wytwórnią niezależną mik.musik.! Członkini zespołów Mołr Drammaz i The Complainer. Swoją pierwszą solową płytę „Wszystko mam! Tylko gdzie?” wydała w 2006 roku. Od ponad 20 lat zajmuje się pozasystemową edukacją muzyczną. Była zaangażowana m.in. w polsko-islandzki projekt artystyczny Ultima Thule – Efter Sóley Asi Kids, realizowany przez Filmotekę Narodową i Akademię Filmową w Reykjaviku czy cykl audycji dla dzieci i rodziców „Aukso4Kids” we współpracy z Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO. Obecnie wspólnie z instytucją kultury Katowice Miasto Ogrodów tworzy Muzykodrom – stacje lotów dla muzycznych, miejsce, w którym odbywają się cykliczne warsztaty pracy z dźwiękiem.

Kseniya Kysylychyn – ukraińska piosenkarka, poetka oraz performerka. Studentka filologii germańskiej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Założycielka zespołu Rybońka, w którym gra, śpiewa i tworzy utwory.

Marcin Riegel – charakteryzacją zajmuje się od 16. roku życia. Ukończył Studium Wizażu i Stylizacji w Gdyni. Z zamiłowania Cosplayer, zdobywca wielu nagród w tej dziedzinie podczas cenionych imprez branżowych. Jego sztandarową kreacją pozostaje postać Pennywise’a, bohatera filmu na podstawie powieści Stephena Kinga „To”.

Iga Kaliszuk – członkini stowarzyszenia kulturalno-społeczno-feministycznego „Babizna”, producentka i koordynatorka festiwalu Gdynia Design Days 2022. Absolwentka zarządzania instytucjami artystycznymi, obecnie studentka ostatniego roku studiów magisterskich na kierunku zarządzanie kulturą. Od ponad 10 lat związana z wolontariatem międzynarodowym, gdzie była organizatorką spotkań językowych oraz aktywności dla dzieci i młodzieży.

Aleksandra Zdunek – studentka kulturoznawstwa ze specjalizacją kultura audiowizualna. Uczestniczka kursu w szkole rysunku Domin. Camp liderka obozów wolontariackich w świetlicach dla młodzieży. Pracowała jako animatorka zabaw dla dzieci na wydarzeniach okolicznościowych.

Krzysztof Dziwny Gojtowski – założyciel i lider Teatru Korkoro, innowator społeczny. Zrealizował szereg spektakli i widowisk ulicznych na terenie całej Europy. Nominowany do „Osobowości Roku 2018″ w kategorii kultura, kapituły Dziennika Bałtyckiego.
Stowarzyszenie Teatralno-Edukacyjne Korkoro – stowarzyszenie zrzeszające aktorów, plastyków, śpiewaków, badaczy historii i literatury, animatorów, a także inne osoby poszukujące wolności przez sztukę. Organizuje największe, w skali Europy, parady uliczne.

Jerz Igor – zespół założony w Warszawie w 2014 roku, przez Jerzego Rogiewicza i Igora Nikiforowa. Ich wspólna przygoda muzyczna rozpoczęła się od okolicznościowego pomysłu na nagranie płyty z kołysankami dla mającego się urodzić syna Jerzego. Projekt przeobraził się w regularnie koncertujący zespół, grający dla młodszych i starszych. Na swoim koncie mają już trzy płyty: „Mała Płyta”, „Zimą” oraz „Wyspa”. Występują zarówno na scenach wielkich festiwali, jak i w małych lokalnych bibliotekach. Ich koncerty wzbogacone są o scenografię autorstwa Marty Krześlak – absolwentki pracowni multimediów w Łodzi, której projekty wyróżniają się niepowtarzalnym stylem. Artystka w fantazyjny sposób wykorzystuje znalezione obiekty i nadaje im nowy, inny charakter. Jej prace nawiązują do marzeń, wspomnień i absurdalności ludzkiego działania.


Шекспір: Розминка!

Вистави, концерти, майстер-класи у Гданському Театрі Шекспіра. Акторські, живописні та музичні майстер-класи, театральні імпровізації, концерти під відкритим небом – це лише частина заходів, запланованих у рамках проекту «Шекспір: Розминка!».

28 червня у дворі Гданського Театру Шекспіра розпочнуться освітні та  мистецькі заходи для дітей та молоді, що проводяться польською та українською мовами. Їхня мета – активізувати місцеву спільноту та залучити українську меншість. Проект завершиться 27 липня у день відкриття 26-го міжнародного Фестивалю Шекспіра.

Шекспір: Розминка! – це освітній та художній проект, який фінансується Національним Центром Культури. Заняття мають стати приводом для обговорення суспільно важливих тем, таких як екологія, культурна ідентичність чи толерантність. Проект реалізує Гданський Театр Шекспіра у співпраці з неурядовими організаціями, незалежними артистами, аніматорами та педагогами. Вхід на усі майстер-класи – безкоштовний.

– Ми хочемо творчим способом відродити наш район, створюючи широкий спектр тематичних заходів та роблячи їх доступними, ми хочемо залучити аудиторію різних культурних компетенцій, які зазвичай не користуються пропозиціями мистецьких установ,  – каже Анна Альбінгер, координаторка проекту. – Ми також хотіли залучити українську громаду, яка проживає у Тримісті, тому ми вирішили перекласти заняття українською мовою”, – додає Анна.

У проекті візьмуть участь театральні групи, у тому числі El Trupa Kabra, театр  Коркоро (Korkoro) або театр імпровізації – ‘’7 жінок різного віку’’ (7 kobiet w Różnym Wieku) . Також виступатимуть відомі музиканти та педагоги, такі як Асі Міна та Бася (Барбара) Грабовська. Заняття також проведуть артисти з України – Марта Зварич та Білорусі – Олена Янукович, завдяки яким учасники дізнаються, що таке петриківський розпис та як створювати ляльки мотанки – традиційні слов’янські „ляльки сили та добрих побажань”.

Організатори хочуть вийти за стіни театру, тож усі заходи відбуватимуться у внутрішньому дворі Гданського Театру Шекспіра. У програмі будуть пропозиції як для дітей, так і для молоді. Театр запрошує до участі також дорослих, для яких заплановано додаткові розваги.

Усі майстер-класи безкоштовні, зареєструй для себе місце, кількість вільних місць вирішується.

ЗАРЕЄСТРУЙСЯ ТУТ

Додаткова інформація: szekspir.rozgrzewka@gmail.com

 

Програма

28 червня ( вівторок)

11.00 – 14.00  – ”Тіні Шекспіра” – майстер-класи з театру тіней для дітей  7-10 років.

Під час зустрічі діти дізнаються, що можна створити за допомогою світла. На основі історій Шекспіра вони відкриють таємниці театру тіней. Майстер-клас проведуть: Аґнєшка Саламондри та Олівія Возняк – учасниці групи El Trupa Kabra.

 

30 червня (четвер)

12.00 – 16.00 – Театральний костюм з апсайклінгу (upcycling) – майстер-класи для дітей 12-14 років.

Під час майстер-класу учасники познайомляться з ідеєю  апсайклінгу – повторного використання відходів і технологій, в результаті яких повстають продукти дорожчі, ніж ті, з яких вони були створені у першу чергу. Це також шанс для дітей створити свої власні реквізити і елементи сценічного одягу. Майстер-клас буде проводити Мона Рена Ґурска.

2 липня (субота)

10.00 – 12.00 – Кілька кроків до акторської майстерності – сімейні майстер-класи для дітей 7-12 років разом з батьками.

Через ігри, рух і спів діти дізнаються про правила, яких актори дотримуються при виступах на сцені. Техніки діафрагми, правильна дикція, сценічні рухи, спів та способи розслаблення перед виступом – усе це можна буде дізнатись під час занять. Майстер-клас проводитимуть Анна Марковська та Домініка Кляйн.

12.00 – 14.00 –  Магія розписів –  майстер-класи з петриківського розпису для дітей від 12 років.

Метою майстер-класу є вивчення правил, техніки та прийомів поєднання кольорів, які використовуються у традиційному петриківському розписі – внесеному у 2013 році до Списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО. Учасники зможуть  самостійно підготувати незвичайні інструменти для малювання, наприклад, пензлик з котячої шерсті, яким створюватимуть власні композиції. Вони навчаться використовувати палець як основний інструмент, за допомогою якого можна виконувати більшість важливих елементів цього мистецтва. Майстер-клас проводитиме Марта Зварич.

19.00 – «Аля Гамлет» – 7 жінок різного віку – спектакль.

Імпровізований спектакль, основними мотивами якого є: влада, привиди і вбивство.

Доля часто підштовхує нас до подій, до яких ми не завжди готові – не буде інакше під час цієї вистави. Глядачі зіграють роль долі, а імпровізатори, яких турбують моральні дилеми, будуть боротися з долею або підкоряться їй.

3 липня (неділя)

10.00 – 12.00 – Кілька кроків до акторської майстерності – сімейні майстер-класи для дітей 7-12 років разом з батьками.

Друга частина акторських майстер-класів від Анни Марковської та Домініки Кляйн.

15.00 – 17.00 – Мотанки – чарівні ляльки добрих побажань – майстер-класи для дітей від 12 років.

Оберегом колись вважалися ляльки добрих побажань – Мотанки – поширені особливо в Білорусі. Під час майстер-класів учасники матимуть можливість дізнатися про історію їх створення, а також виготовити власну ляльку. Всі матеріали для створення ляльки будуть доступні на місці, але  кожна дитина може принесли клаптик тканини або мотузки, який допоможе зробити її ляльку унікальною. Майстер-клас проводитиме Олена Янукович.

 

4 липня (понеділок)

14.00 – 16.00 – майстер-класи театральної імпровізації, частина 1, для молоді 14-18 років.

Майстер-клас – це можливість зануритися в мистецтво імпровізації, яке не має чіткого сценарію, і у більшості випадків є комедійним видом театру. Він включає 3 зустрічі, під час яких учасники дізнаються, як подолати внутрішній опір, щоб відкрити яскравих персонажів всередині себе. А також як стимулювати свої творчі здібності та створювати уявні світи на сцені. Після майстер-класу молодь зможе виступити у імпровізованій виставі „A’ля Буря”. Майстер-клас проводитиме Малгожата Ружальська.

6 липня (середа)

14.00 – 16.00 – майстер-класи театральної імпровізації, частина 2, для молоді 14-18 років.

Другу частину майстер-класу Малгожати Ружальської.

7 липня (четвер)

9.00 – 12.00 – ‘‘Я мала і можу зробити все САМА’’ – майстер-класи підтримуючі дівчаток у віці 7-10 років.

Під час майстер-класів обговорюватиметься роль позитивних прикладів для наслідування в казках та легендах. Вправи, представлені під час занять, спрямовані на зміцнення почуття рішучості, власної важливості та незалежності в діях. Учасниці отримають необхідні компетенції та навички, щоб досягнути більшої впевненості у собі та самостійності. Майстер-клас проводитиме Бася Грабовська.

8 липня (п’ятниця)

14.00 – 16.00 – майстер-класи театральної імпровізації, частина 3, для молоді 14-18 років.

Третю частину майстер-класу Малгожати Ружальської.

9 липня і 10 липня (субота)

16.00 – 18.00 – РОБИМО КОНЦЕРТ! – звукові майстер-класи для дітей 7-11 років.

Під час майстер-класу учасники познайомляться один з одним і створять свій музичний гурт. Кожен участник гурту отримає свою роль – від людей, які люблять співати, грати, танцювати, до тих, хто любить малювати чи писати тексти. Заняття – це можливість навчитися імпровізувати на інструментах з усього світу, а також будуть ігри з голосом і словами.

10 липня (неділя)

12.00 – РОБИМО КОНЦЕРТ! – репетиція для учасників звукових майстер-класів, для дітей 7-11 років.

Перед концертом учасники семінару візьмуть участь у репетиції, під час якої вони згадають, що гратимуть і співатимуть, а також складуть свій репертуар. Майстер-клас вестиме Йоанна Броніславська (Асі Міна).

13.00 – ГРАЄМО КОНЦЕРТ! – концерт учасників майстер-класу.

Запрошуємо на концерт цілими родинами та друзями, адже, як знає кожен музикант, глядач так само важливий, як і гурт.

12 липня (вівторок)

11.00 –  14.00 – ‘‘Я мала і можу зробити все САМА’’ – майстер-класи підтримуючі дівчаток у віці 10-12 років.

Другий майтер-клас під керівництвом Басі Грабовської.

14 липня (четвер)

14.00 – 16.00 – Дримба та інші музичні історії – музичні майстер-класи для дітей від 12 років.

Музичні майстер-класи для дітей, під час яких вони дізнаються, що таке дримба, яка її історія – а головне – як на ній грати. Вони також познайомляться з іншими цікавими інструментами, такими як: казу, калімба та ґлюкофон. Вони зможуть спробувати свої сили в музичній імпровізації. Майстер-клас проводитиме Ксенія Кисиличин.

16 липня (субота)

12.00 – 16.00 – Секрети макіяжу – майстер-класи для дітей 12-16 років.

Учасниці ознайомляться з різноманітними техніками акторського макіяжу, навчаться створювати реалістичні та незчайні надприродні ефекти за допомогою макіяжу. Ведучий майстер-класу поділиться своїми знаннями, щодо продуктів та речовин, які можна використовувати в процесі нанесення макіяжу або матеріалів, таких як латекс чи фарби. Майстер-клас проводитиме Марцін Рігель.

17 липня (неділя)

11.00 – 17.00 – Стоп-моушн (мультиплікаційна анімація) – майстер-класи для дітей 7-12 років.

Мета майстер-класу – створення мультиплікаційної анімації, використовуючи наративний потенціал ґданських легенд, за допомогою різноманітних  видів образотворчого мистецтва. Спочатку учасники познайомляться із самим терміном, а потім дізнаються, як створити такий фільм. Учасники матимуть змогу спільно розробити сценарій на основі легенд, який буде використаний для створення власної анімації. Він буде реалізований з використанням раніше створених персонажів, сценографії та фотографій, які будуть створені під час занять. Діти зможуть використовувати вільно доступне обладнання для фотографування, наприклад, мобільні телефони на штативах. Для створення декорацій вони використовуватимуть предмети, які можна знайти в кожному будинку, наприклад, шматки матеріалу, вату або газети. Майстер-клас проводитиме Іґа Калішук та Олександра Здунек.

18-27 липня

11.00 – 13.00 – РОБИМО ДИМ! – майстер-класи „Вогняне шоу” для молоді у віці 14-18 років.

Майстер-клас складається з 10 зустрічей, під час яких учасники дізнаються про секрети танцю вогню, як використовувати реквізит, такий як пої, палички або віяла, а також як поводитися зі стихією на сцені. Вони вивчать основні прийоми жонглювання та навчаться виготовляти обладнання. Крім того, вони вивчать основи безпеки та візьмуть участь у фізичній та танцювальній підготовці, необхідної для участі у виставі „Вогняного шоу”. Майстер-клас проведуть Кшиштоф Дзіуні Гойтовські та артисти театрально-педагогічного об’єднання „Коркоро”.

22-27 липня

14.00 – 17.00 – Гарний цирк! – майстер-класи з жонглювання для підлітків 14-18 років.Циркові майстер-класи, які є оригінальною формою рухової активності. Під час занять учасники матимуть змогу знайти та розвинути свої індивідуальні таланти, набудуть навичок групової роботи. Жонглювання включає: жонглювання, взаємну акробатику, гімнастику, пантоміму, клоунаду. Наприкінці учасники виступатимуть у вуличній виставі головними вулицями міста. Майстер-клас проведуть Кшиштоф Дзіуні Гойтовські та артисти театрально-педагогічного об’єднання „Коркоро”.

24 липня (неділя)

16.00 – 17.00 Єж Ігор – концерт для дітей та молоді.

 

Артисти

Аґнєшка Саламондри – випускниця школи менеджменту артистичними організаціями та акторської школи Lart StudiO. У повсякденному житті вона пов’язана культурно-соціально-феміністичною спілкою «Бабизна».

Олівія Возніцка – випускниця школи менеджменту артистичними організаціями, віцепрезидентка культурно-соціально-феміністичної спілки «Бабизна».

Мона Рена Ґурска – творець власної марки Mona Rena, котра поєднує філософію з шиттям і творінням. Вона створює свої проекти з перероблених та природньо забарвлених матеріалів. Її творіння користуються попитом серед перформерів, музикантів та акторів.

Анна Марковска – випускниця історії мистецтва, соціальної та педагогічної роботи Познанського Університету, а також театрального майстерства у Колегіум Да Вінчі в Познані. Театральна режисерка, творець відомих у Польщі м’юзікалів і проектів у Театральному Товаристві „Ingenium”. Від 2016 року координатор проекту «Хімія Театру» у Ґданському Театрі Шекспіра.

Домініка Кляйн – вчителька за освітою, акторка з натхнення. Закінчила германську філологію і дошкільне навчання у Ґданському Університеті. Аматорка співу і гри на гітарі на укулеле, коханням до яких заражає дітей-дошкільнят зі своєї групи. Аніматорка авторських занять, розвиваючих почуття ритму і слуху у наймолодших дітей. Від 2009 року артистка Театрального Товариства „Ingenum”.

Марта Зварич – артистка, любителька народного мистецтва. Її картини поєднуть петриківський стиль з сучасним мистецтвом. Поза малюванням займається проектуванням інтер’єрів, проводить інтеграційні майстер-класи. Марта також є тату-майстром, вона творить проекти в стилі фольк-арт.

7 Жінок у Різному Віці – польська театральна група, відома з міжнародних фестивалів імпровізованих театрів, від Іспанії до Австралії. Акторки, коміки і режисерки на сцені є вулканом енергії та емоцій, вони фокусуються більше за все на історіях жінок і аспектах їх життів, які ігнорує поп-культура. До складу групи входять: Катажина Хмара, Аліц’я Добровольна, Кароліна Паньчик, Аґнєшка Кушьмірак, Беата Ружальска і Малґожата Ружальска.

Альона Янукович – білоруська артистка і активістка. Уже кілька років поспіль веде майстер-класи зі створення традиційних слов’янських ляльок. У повсякденному житті працює у Сопоцькій Бібліотеці бібліотекаркою і координатором міських подій спрямованих до російськомовного населення Триміста. Займається також проектами для дітей та підлітків з міграційним досвідом, такими як «Почитаю тобі, котику», «Ти впораєшся!». Розповідає про культуру різних країн в рамках проекту «(Не)Чужа культура». Локальний гід Інституту Міської Культури – проводить ексурсії польською і російською мовами. Організаторка багатьох акції солідарності з Білоруссю.

Малгожата Ружальска – імпровізаторка, режисерка, тренерка імпровізації. Одна з прекурсорів цієї форми театру у Польщі. Вчилась і виступала в театрах у 18 країнах – від США до Австралії. Впродовж уже 15 років проводить майстер-класи з імпровізації у Ґданському Університеті.

Бася Ґрабовска – феміністка, освітня діячка. Президент і ініціатор культурно-соціально-феміністичної спілки «Бабизна». Випускниця менеджменту артистичними організаціями, студентка психології. Має досвід роботи з дітьми з Академії Хорошої Освіти.

Йоанна Броніславска (Асі Міна) – артистка, музикант, педагог, аніматорка, активістка. Пов’язана з незалежним музичним лейблом mik.musik.! Член гуртів Mołr Drammaz i The Complainer. Свій перший сольний альбом «Усе маю! Тільки де?» видала в 2006 році. Понад 20 років займається позасистемною музичною освітою. Брала участь у польсько-ісландському артистичному проектів Ultima Thule – Efter Sóley Asi Kids, який реалізувала Національна Фільмотека і Кіноакадемія в Рейк’явіку. Записала альбом для дітей та батьків у співпраці з Камеральним Оркестром Міста Тихи AUKSO. Зараз разом з інститутом культури «Катовіце Місто Садів» створює проект «Музикодром», місце, в якому відбуваються циклічні майстер-класи роботи зі звуком.

Ксенія Кисиличин – українська співачка, поетеса і перформерка. Студентка германської філології у Ґданському Університеті. Створила гурт «Рибонька», в якому грає, співає і пише пісні.

Іґа Калішук – член культурно-соціально-феміністичної спілки «Бабизна», продюсерка і координаторка фестивалю Gdynia Design Days 2022. Випускниця менеджменту артистичними організаціями, зараз закінчує магістратуру з менеджменту культурою. Понад 10 років пов’язана із міжнародним волонтерством, де була організаторкою мовних зустрічей і активностей для дітей та молоді.

Александра Здунек – студентка культурознавства зі спеціалізацією культура аудіовізуальна. Учасниця курсу в школі малюнку Domin. Кемп-лідерка волонтерських таборів для молоді. Працювала дитячим аніматором.

Кшиштоф Дзівни Ґойтовскі – засновник і лідер Театру Korkoro, суспільний інноватор. Реалізував ряд спектаклів і вуличних перформенсів на території цілої Європи. Номінований на премію «Особистість року 2018» у галузі культури за версією газети Dziennik Bałtycki. Театрально-Освітнє Товариство Korkoro – товариство акторів, співаків, досвідників історії і літератури, аніматорів, а також інших людей, шукаючих свободи у мистецтві. Організує найбільші в Європі вуличні паради.

Єж Іґор – заснований Єжим Роґєвічем та Іґорем Нікіфоровим в 2014 році у Варшаві музичний гурт. Почали свою музичну пригоду від альбом з колисковими для сина Єжа, який саме мав народитись, але згодом переросли у регулярно даючий концерти гурт. На рахунку мають вже 3 альбоми: «Малий альбом», «Взимку» і «Острів». Виступають як на сценах великих фестивалів, так і у маленьких локальних бібліотеках. Цікава сценографія Марти Кшешьляк робить їхні концерти неповторними.