Podsumowanie 2015 roku

Podsumowanie 2015 roku w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Szanowni Państwo, Drodzy widzowie,

Rok 2015 był pierwszym pełnym rokiem kalendarzowym w działalności Teatru we własnej siedzibie i zakończył się dużym sukcesem frekwencyjnym na poziomie 85%!
Odwiedziło nas blisko 174 000 osób (ponad 200 tysięcy od otwarcia teatru) – to niemal połowa liczby ludności w Gdańsku. W samych tylko wydarzeniach edukacyjnych – w tym bijących rekordy popularności lekcjach szekspirowskich – wzięło udział blisko 10 000 osób z całego Pomorza.

Zagraliśmy 135 spektakli (łącznie 189 od otwarcia teatru we wrześniu 2014 r.) i 35 koncertów (łącznie 46 od 2014 r.) oraz zrealizowaliśmy ponad 300 wydarzeń edukacyjnych i naukowych.

Nowatorski sposób działania instytucji oraz wydarzenia zebrane w cykle: Teatry Polskie, Teatry Europy oraz Lato z Szekspirem i Festiwal Szekspirowski, z dużym udziałem zajęć edukacyjnych, a także muzycznej Sceny Odkryć i koncertów gwiazd, spotkał się z dużym uznaniem zarówno widzów, jak i krytyków oraz dziennikarzy. Redakcja Dziennika Bałtyckiego uznała pierwszy sezon Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego za jedno z najważniejszych wydarzeń 2015 r.
Ogromnym powodzeniem cieszył się także pierwszy spektakl wyreżyserowany na scenę elżbietańską – Wesołe kumoszki z Windsoru, współprodukowany z Teatrem Wybrzeże. Premiera spektaklu miała miejsce 28 czerwca. W ciągu dwóch miesięcy spektakl został zagrany 33 razy, a frekwencja na nim przekroczyła 90%. Wesołe kumoszki obejrzało 18 574 widzów!

 

TEATRY EUROPY

W ramach cyklu Teatry Europy, odbywającego się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zorganizowaliśmy TYDZIEŃ FLAMANDZKI, TYDZIEŃ RUMUŃSKI i TYDZIEŃ GRUZIŃSKI. Pokazaliśmy spektakle dramatyczne i taneczne, odbyły się koncerty, prezentacje filmów, wystawy, performansy i warsztaty. Gościliśmy spektakle wybitnych reżyserów, m.in.: Jana Fabre’a, Petera Verhelsta, Luka Percevala, Silviu Purcarete czy Levana Tsuladze.

W maju odbył się także Weekend Japoński, który był zwiastunem planowanego na kolejne lata poszerzenia repertuaru GTS o prezentację teatrów spoza Europy.

 

TEATRY POLSKIE

Cykl Teatry Polskie obfitował w takie wydarzenia, jak:

 • WEEKEND Z TEATREM WITKACEGO,
 • 3 X WROCŁAWSKI TEATR PANTOMIMY,
 • WĘDROWANIE WG STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO. WESELE. WYZWOLENIE. AKROPOLIS – TEATRU STU
 • TYDZIEŃ Z TEATREM SOHO W WARSZAWIE
 • TYDZIEŃ Z NARODOWYM STARYM TEATREM W KRAKOWIE
 • TYDZIEŃ Z TEATREM POLONIA
 • TYDZIEŃ Z TEATREM WARSawy.

W ramach cyklu gościliśmy wybitnych polskich reżyserów, jak: Krystyna Janda, Jan Klata, Anna Augustynowicz, Michał Zadara, Andrzej St. Dziuk, Igor Gorzkowski, Izabella Cywińska, Krzysztof Jasiński, Zbigniew Szymczyk, Konrad Dworakowski czy Adam Sajnuk.
Na scenie wystąpiło wielu uznanych aktorów, m.in.: Adam Ferency, Agata Buzek, Dorota Segda, Jerzy Grałek, Anna Dymna, Krystyna Janda, Jerzy Stuhr, Jan Peszek, Jerzy Trela, Katarzyna Figura, Grzegorz Gzyl, Krzysztof Gordon, Ewa Skibińska, Jacek Poniedziałek, Edyta Olszówka, Sonia i Maja Bohosiewicz, Krzysztof Roszko, Zbigniew Szymczyk, Marek Oleksy, Robert Wieczorek, Radosław Krzyżowski, Marcin Czarnik, Jaśmina Polak, Cezary Rybiński, Marek Tynda, Rafał Kronenberger czy Marcin Pempuś.

 

19. FESTIWAL SZEKSPIROWSKI

W dniach 31 lipca – 9 sierpnia 2015 r. odbył się 19. Festiwal Szekspirowski, w ramach którego zrealizowaliśmy 56 różnorodnych wydarzeń, w tym 12 spektakli w Nurcie głównym, 20 spektakli i performansów w Nurcie SzekspirOFF, 2 koncerty, a także warsztaty i spotkania z artystami.

19. Festiwal gościł 360 artystów z całego świata, a prezentowane przez nich spektakle obejrzało ponad 8 000 widzów.

 

EDUKACJA

W 2015 r. odbyło się 175 Lekcji Szekspirowskich, w których wzięło udział ponad 3 800 uczniów oraz 360 opiekunów i blisko 150 seniorów. Największym projektem edukacyjnym, organizowanym przez Dział Edukacji w 2015 r. był Teatralny Pasjans. Projekt skierowany był do uczniów, osób z niepełnosprawnościami oraz seniorów z województwa pomorskiego. W czerwcu zorganizowaliśmy nabór dla całego Pomorza, w ramach którego do projektu zostało przyjętych 9 grup – z Gdańska, Gdyni, Sztumu oraz Tczewa. Każda z nich pracowała z przydzielonym jej ekspertem nad jednym z tekstów: Antygona Sofoklesa, Dziady, cz. II Adama Mickiewicza lub Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Jeden tekst był jednocześnie przygotowywany przez jedną grupę seniorów, uczniów i jedną grupę osób z niepełnosprawnościami. Przygotowane pod okiem ekspertów spektakle uczestnicy projektu zaprezentowali najpierw przed lokalną społecznością w swoich miejscowościach. Finał projektu, podczas którego zaprezentowane zostały wszystkie spektakle, miał miejsce w dniach 16-18 listopada, każdego dnia gromadząc blisko 600 osób na widowni! Projekt zwieńczyło wydanie wyjątkowego albumu, zawierającego płytę z nagraniami fragmentów wszystkich prezentowanych spektakli.

 

KONCERTY

W minionym roku Teatr Szekspirowski urósł do rangi jednej z najważniejszych scen koncertowych na Pomorzu. Wystąpili na niej zarówno znani polscy artyści jak i zagraniczni: Wojtek Mazolewski Quintet, FISZ EMADE, Marcin Wasilewski Trio, Mela Koteluk, Smolik i Kev Fox, Lao Che, Kasia Nosowska, W.E.N.A. i Electro Acoustic Beat Session, Gaba Kulka, Julia Marcell, Domowe Melodie, O.S.T.R., Squarepusher, The Tiger Lillies, Hypnotic Brass Ensemble, Nosaj Thing, Maria Joao, William Basinski, Mouse on Mars, Sleep Party People czy Lubomyr Melnyk.
Konsekwentnie rozwijamy również cykl Scena Odkryć, prezentujący mniej znanych, choć niezwykle interesujących artystów z kraju i zagranicy, często będących na początku swojej artystycznej kariery. Został on stworzony, by odkrywać nowe brzmienia, a także eksplorować eksperymentalne dźwięki. Intencją Sceny Odkryć jest odważne promowanie w Trójmieście tego, co świeże, obce i niezależne. Do tej pory na Scenie Odkryć zaprezentowali się m.in.: Astronautalis, Fismoll, Olivier Heim, SIVU, Slow Magic, Crocodiles, SSION, Blondes i BOKKA.

 

POZOSTAŁE WYDARZENIA

Od czerwca 2015 r. odbywa się codzienne (latem trzy razy dziennie) zwiedzanie teatru z przewodnikiem, w czterech językach. Wielofunkcyjne przestrzenie teatru posłużyły również do organizacji wielu ważnych imprez zewnętrznych, organizowanych przez inne instytucje, a także samorządy i firmy. W roku 2015 odbyło się ich ponad 50.

 

NAGRODY, WYRÓŻNIENIA, NOMINACJE

Budynek Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego zdobył wiele ważnych – polskich i międzynarodowych – nominacji, wyróżnień i nagród. Wymieniany jest wśród najważniejszych realizacji architektonicznych w kraju i na świecie. Znalazł się m.in. w półfinale, wśród 47 obiektów ze świata nominowanych do najbardziej prestiżowej europejskiej nagrody architektonicznej – Nagrody Unii Europejskiej dla Współczesnej Architektury im. Ludwiga Miesa van der Rohe (Mies van der Rohe Award, European Union Prize for Contemporary Architecture) za 2014 r.

W maju 2015 został jednym z pięciu finalistów Nagrody Architektonicznej POLITYKI.

25 czerwca 2015 roku otrzymał Nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) za Najlepszy obiekt architektoniczny wzniesiony ze środków publicznych w 2014 roku. Nagroda objęta Honorowym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Wybitny poziom warsztatu projektowego, od kształtowania bryły budynku aż po dbałość o detal, konsekwencja i kompleksowość realizacji pierwotnej wizji, spójność wyrazu architektonicznego z jego symbolicznym znaczeniem – to jedne z wielu powodów, dla których Teatr Szekspirowski w Gdańsku znalazł uznanie w oczach Stowarzyszenia Architektów Polskich podczas tegorocznej gali w warszawskim Pałacu Zamoyskich. Jury konkursowe doceniło odwagę i wizję Renato Rizziego – autora projektu, uznając jego dzieło za niezwykle oryginalną i osobistą wypowiedź artystyczną, dalece wykraczającą poza sztywne ramy głównego nurtu. (…) Teatr Szekspirowski w Gdańsku z prestiżową nagrodą SARPTeatr Szekspirowski w Gdańsku to miejsce, którego ostateczny kształt odbił się szerokim echem w środowisku architektonicznym i budowlanym, zarówno w Polsce, jak i na świecie.

 

5 października w Monachijskiej Pinakothek der Moderne otrzymał prestiżową nagrodę w dziedzinie architektury – ICONIC AWARD 2015 za Projekt Roku – przyznawaną przez German Design Council.

Gdański Teatr Szekspirowski znalazł się również wśród 26 najbardziej spektakularnych realizacji z Polski w wydanej w październiku 2015 roku przez Międzynarodowe Centrum Kultury publikacji pt.: Form Follows Freedom. Architecture for Culture in Poland 2000+ oraz jej polskiej wersji, wydanej w grudniu 2015 r pt.: Formę przynosi wolność. Architektura dla kultury w Polsce 2000+.

– To kiedy na dobre zaczęła się współczesna architektura w Polsce? prof. Jacek Purchla: To właściwie dopiero ostatnia dekada – setki inwestycji, w tym wspaniałe gmachy rozmaitych instytucji kultury, które powstały przy wielkim wsparciu Unii Europejskiej oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Do naszej książki „Form Follows Freedom” wybraliśmy z wielkim trudem spośród kilkudziesięciu nowych „świątyń muz” 25 najciekawszych realizacji. – Jakie były kryteria? – prof. J.P.: Zarówno najwyższa wartość artystyczna, jak i geografia – bardzo zależało nam na przełamaniu syndromu Warszawy i Krakowa.

W październiku 2015 roku projekt Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego zdobył Wyróżnienie w Konkursie – Wystawa Projektów Zrealizowanych na Międzynarodowym Biennale Architektury Kraków 2015.

W grudniu 2015 roku architekt Renato Rizzi za projekt Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego został odznaczony najważniejszą nagrodą w dziedzinie architektury we Włoszech: The Gold Medal for Italian Architecture. Wręczenie nagrody odbyło się w trakcie 5 edycji Triennale di Milano, na którym zaprezentowano nagrodzony projekt.

Publikacje architektoniczne o GTS:

 1. Architektura Murator
 2. DOMUS | Włochy:
 3. BAUWELT | Niemcy
 4. A+C ARCHITECTURE & CULTURE |Korea
 5. MARK Magazine
 6. IOARCH | Włochy
 7. GOOOD | Chiny
 8. SOLE 24 ORE | Włochy
 9. EUROPACONCORSI | Włochy
 10. IQD | Włochy
 11. TECTONICA | Hiszpania
 12. RUM | Szwecja
 13. ARCHDAILY
 14. ARQUITECTURA VIVA | Hiszpania
 15. COPPER ARCHITECTURE | Wielka Brytania
 16. BAUNETZ | Niemcy
 17. BRYŁA | Polska
 18. METALOCUS ARCH | Hiszpania
 19. COPPER PUBLISHING | Ukraina
 20. ARCHITECTURAL REVIEW | Wielka Brytania
 21. PHAIDON ATLAS | Wielka Brytania
 22. AIT | Niemcy
 23. ARQA | Argentyna
 24. A10 Magazine | Polska
 25. BERÜHRUNGSPUNKTE | Niemcy
 26. C3P | Korea
 27. BAUNEZWISSEN | Niemcy
 28. DETAIL | Niemcy
 29. NArchitekTURA | Polska
 30. ArchiWorld Publishing | Korea
 31. BAUMEISTER. Das Architektur-Magazin | Niemcy
 32. EYES ON TALENT | Francja
 33. md magazine | Niemcy
 34. Phoenix – Bauen im Bestand | Szwecja