Międzynarodowa konferencja projektu Shaking the Walls ONLINE

Konferencja w trybie online odbędzie się 25-27 września 2020. Weź udział w wydarzeniu – zapisz się TUTAJ!

Konferencja Shaking the Walls to interdyscyplinarne, międzynarodowe spotkanie środowiska akademickiego i artystycznego. Jako część projektu współpracy europejskiej o tej samej nazwie – jej celem jest pobudzenie do rozmowy na temat szeroko pojętych murów między ludźmi. Tych metaforycznych, społecznych, ale także fizycznych.

Konferencja odbywa się w języku angielskim. Wstęp jest WOLNY. Zobacz PROGRAM

W ciągu trzech wrześniowych dni: 25-27 IX 2020, spotkają się specjaliści z bardzo różnych dziedzin: od literaturoznawstwa przez architekturę, od ekonomii do wykluczeń związanych z niepełnosprawnością. Słowem – zobaczymy, co nas – w szerokim kontekście międzynarodowym – dzieli. I, co ważniejsze, zastanowimy się nad tym, czy i jak można temu przeciwdziałać.

Konferencja podzielona jest na 3 główne bloki tematyczne. Każdy z nich realizowany jest w ciągu jednego dnia.

25 IX – skupimy się na doświadczeniach twórców projektu. Przedstawiciele z Irlandii, Islandii, Anglii, Czech oraz Polski – opowiedzą, jakie największe zagrożenia w porozumieniu między ludźmi zdiagnozowali w swoich krajach i w jaki sposób, za pomocą sztuki, zdecydowali się na te problemy odpowiedzieć. Dzień ten zostanie zakończony pokazem nagrania z plenerowego spektaklu Wymurzanie Wolności, które prezentowane było pod koniec sierpnia 2020 w Gdańsku.

26 IX – tematem wystąpień będą mury w szerokim kontekście kulturowym i społecznym. Badacze, artyści i aktywiści społeczni podzielą się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami z różnych pól i aspektów naszego istnienia we współczesnym świecie. Jako, że porozumienie i dialog jest nadrzędnym celem niniejszej konferencji – wykład inauguracyjny zamieniony został przez prowadzących w rozmowę. Dzień rozpoczniemy więc od wysłuchania myśli dwóch wybitnych kobiet: Mary Ann DeVlieg (Włochy) i Melby LaRose (USA), które opowiedzą o roli sztuki i kultury w przeciwdziałaniu przemocy i wprowadzaniu zmian społecznych na świecie. Po tym wprowadzeniu głos oddamy uczestnikom konferencji, którym – tradycyjnie – po każdym z bloków referatów, będzie można zadać pytania.

27 IX – skupimy się na sztuce (głównie literaturze) i tym, w jaki sposób przedstawiane są mury w tekście artystycznym. Dzień rozpocznie wybitna szekspirolożka: prof. Małgorzata Grzegorzewska. Po jej wystąpieniu wysłuchamy kilku referatów również skupiających się na tematyce Szekspirowskiej. W drugim bloku odejdziemy od rozważań nad twórczością Mistrza ze Stratfordu i sięgniemy po inne konteksty literackie i ich kulturowe znaczenie w proponowanym temacie.

Konferencję zakończy prezentacja brytyjskiego projektu artystycznego – wyjątkowych warsztatów skierowanych do dzieci i uczniów ze spektrum autyzmu.

Liczymy, że będą to dla nas wszystkich dni skłaniające do refleksji i inspirujące do działania!
Zapraszamy!

Więcej informacji na ShakingTheWalls.eu