Little Monster | wystawa Beaty Wiśniewskiej

„LITTLE MONSTER” i „NIESTWORZONE HISTORIE” – to projekty zrodzone z fascynacji ilustracją, popkulturą i sztuką współczesną. Formą swobodnie migrują pomiędzy materiałem drukowanym a filmem animowanym.
Balansując między malarstwem, rysunkiem a czystą przestrzenną formą, czerpią z konwencji popartowego komiksu, usiłując stworzyć współczesną indywidualną narrację popkulturową. Nawias groteskowy i skłonność do spontanicznej zabawy to znaki rozpoznawcze tych prac. Ilustracja w różnorodnej formie staje się czystym tworzywem. Często wykorzystywana stylistyka cartoonu podąża w kierunku prymitywnej ekspresji a skala przenosi synkretyczne obrazy w zupełnie inny wymiar – spotęgowanych i zwielokrotnionych pozytywnych emocji intencjonalnie odwołujących się do beztroskiego okresu dzieciństwa. Z pozoru abstrakcyjne formy, dzięki symbolicznym i syntetycznym środkom wyrazu stają się czytelnym odbiciem estetycznej wrażliwości autorki.

OTWARCIE WYSTAWY: 1 grudnia 2016, godz. 18:30
Na otwarciu zagra zespół The Fruitcakes

WYSTAWA CZYNNA CODZIENNIE do 08.01.2017 W GODZ. 14:00- 19:00
wstęp wolny

Beata Wiśniewska – absolwentka Malarstwa Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, łącząca w swoich działaniach tradycyjne dziedziny sztuki: ilustrację, formy przestrzenne, malarstwo z multimediami i twórczością komercyjną. Charakterystyczne groteskowe zacięcie jest znakiem rozpoznawczym jej prac. Poza działalnością artystyczną również inicjatorka i organizatorka szeregu wydarzeń artystycznych, jak chociażby wystawy kobiet „For Sale” z okazji 50-lecia ASP w Gdańsku, czy realizacji scenografii na potrzeby teatru i telewizji. Jako Virus Group, od ponad 20 lat realizuje projekty biznesowe i artystyczne w zakresie ilustracji, animacji i grafiki na potrzeby rożnych mediów. Pochodzi z Mielca, rocznik 1966. Studia początkowo na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracowni prof. Sławoja Ostrowskiego, następnie na Wydziale Malarstwa i Grafiki w pracowni prof. Hugona Laseckiego. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki, wyróżniona Nagrodą Rektora ASP w Gdańsku. Dyplom z Malarstwa w pracowni prof. Krzysztofa Gliszczyńskiego, aneks z Rysunku pod kierunkiem prof. Marii Targońskiej.

The Fruitcakes

The Fruitcakes to młody zespół z Trójmiasta, który w swoich dynamicznych kompozycjach uzewnętrznia zamiłowanie do prostych, ładnych melodii oraz karkołomnych harmonii wokalnych (niejednokrotnie śpiewanych przez wszystkich członków grupy). W skład zespołu, oprócz wokalisty i gitarzysty Kuby Zwolana oraz śpiewającego basisty, grającego też na harmonijce ustnej Przemysława Bartosia, wchodzą: Lukas Tymański (syn Ryszarda „Tymona” Tymańskiego, śpiewający i grający na perkusji), a także Tomasz Ziętek – wokalista, gitarzysta, jak również aktor, znany z takich filmów jak „Kamienie na szaniec” R. Glińskiego, „Carte Blanche” J.Lusińskiego, czy „Body/Ciało” M. Szumowskiej. Zespół czerpie inspiracje z muzyki lat 60. – twórczości takich zespołów jak: The Beatles, The Rolling Stones, The Byrds, The Doors, Boba Dylana oraz np. artystów z wytwórni Motown. Na bieżącą twórczą i koncertową aktywność „Frutkejków” bardzo silny wpływ ma również muzyka współczesnych wykonawców, takich jak The Coral, Arctic Monkeys, Wilco czy Mando Diao.