Książę William i Księżna Kate w Teatrze Szekspirowskim

18 lipca gościliśmy Ich Królewskie Wysokości Księcia Williama i Księżną Kate.

 

Goście zostali powitani przez Dyrektora Jerzego Limona z małżonką.

Parze Książęcej towarzyszył Jonathan Knott – Ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce. Williama i Kate powitał również Ambasador Polski w Wielkiej Brytanii Arkady Rzegocki.

W Teatrze Szekspirowskim Książę William i Księżna Kate spotkali się również z Marszałkiem Województwa Pomorskiego Mieczysławem Strukiem, Konsulem Honorowym Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Markiem Głuchowskim oraz Przewodniczącym Rady Programowej Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Zbigniewem Canowieckim.

Następnie goście wzięli udział w inscenizowanej prezentacji Teatru z udziałem Trójmiejskich aktorów i tancerzy. Na widowni zasiedli również zaproszeni przez Ambasadę Wielkiej Brytanii goście oraz dzieci z pomorskich szkół, które uczestniczyły w projektach edukacyjnych prowadzonych przez Teatr.

Ostatnim punktem wizyty Pary Książęcej było kameralne spotkanie we foyer, w którym wzięli udział zaproszeni przez Ambasadę przedstawiciele kultury, sztuki i mediów.

Książę William i Księżna Kate otrzymali również podarunki od Dyrektora teatru oraz od Ambasadora Polski w Wielkiej Brytanii. Para otrzymała pamiątkowe medale z wizerunkiem Williama Szekspira i budynkiem Teatru Szekspirowskiego oraz dołączonym kawałkiem drewna, pochodzącym z fundamentów Szkoły Fechtunku, oraz biżuterię, wykonaną z bursztynu i liczącego niemal 400 lat drewna ze wspomnianych fundamentów.

Następnie Ambasador Arkady Rzegocki oraz Dyrektor Jerzy Limon wręczyli Księciu Williamowi i Księżnej Kate wyjątkowy, jedyny egzemplarz Odprawy Posłów Greckich Jana Kochanowskiego w tłumaczeniu Profesora Barry’ego Keane’a, wykonany i wydrukowany specjalnie dla upamiętnienia wizyty Pary Książęcej w Teatrze. Zawierał on również specjalną stronę z dedykacją.

 

Podczas  przemówienia w Łazienkach Królewskich w Warszawie Książę William powiedział:

Teatr Szekspirowski w Gdańsku jest przypomnieniem o tym, że powiązania kulturalne od dawna leżą u podstaw naszych bliskich stosunków.