Kobieta, w którą wpisane jest koło. Kantata performatywna

W poniedziałek 17 października o 19.00 odbędzie się w GTS premiera spektaklu z pogranicza sztuk – teatru, koncertu, performensu.
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Zróbmy Sztukę, a partnerem Gdański Inkubator Kultury.

Kantata performatywna „Kobieta, w którą wpisane jest koło” to rytualna wędrówka po cyklach kobiety: kochanki, matki, samotnicy. Całość rozgrywa się w splocie części reporterskich i onirycznych medytacji wokół kształtu, jaki miłość miała w jej życiu, i do jakiego zmierza.

W warstwie koncertowej kantata została ułożona w pięć instrumentalnych symfonii. Są one częściowo skomponowane, a częściowo improwizowane. Niektóre z brzmień powstają na bazie partytur świetlnych, specjalnie opracowanych dla kantaty przez multiflecistkę, kompozytorkę i improwizatorkę Maję Miro. Poszukując formy zapisu dla specyficznych, miękkich dźwięków, dostrzegła ich jakości w świetle przeciskającym się przez szpary pergaminu. W spektaklu pojawi się również premierowo The Perfect Kisser, instrument zbudowany przez artystkę w ramach Stypendium MKiDN.
Przestrzeń muzyczną tworzy również, znana gdańskiej publiczności z projektów z Leszkiem Możdżerem, perkusjonalistka i improwizatorka Patrycja Betley.

tekst / wykonanie: RITA JANKOWSKA
partytury / flety / the perfect kisser / elektronika: MAJA MIRO
handpan / instrumenty perkusyjne / elektronika: PATRYCJA BETLEY
głos z offu: JAKUB BOROWCZYK
współpraca scenograficzna: IZABELLA BORKOWSKA, MARZENA GAWRYSIAK