Kino Szekspir, czyli o Szekspirze z uczuciem

Cykl wykładów i pokazów filmowych w Teatrze Szekspirowskim

Kino Szekspir to nowy projekt Teatru Szekspirowskiego, poświęcony ekranizacjom sztuk Williama Szekspira. Integralną częścią pokazów filmowych będą wykłady O Szekspirze z uczuciem. Rodzinne konstelacje na ekranie, skupione wokół różnorodności i zawiłości relacji rodzinnych, sportretowanych w sztukach Szekspira.

W pierwszej odsłonie Kina Szekspir, podczas czterech kolejnych spotkań przemierzymy drogę od klasycznego czarno-białego Hamleta z roku 1948, aż do przeniesionego w realia współczesnej amerykańskiej szkoły średniej Otella z roku 2001. Prześledzimy fascynującą historię obecności Szekspira na ekranie – jak dostosowywano sztuki teatralne do potrzeb medium filmowego, kto podejmował się reżyserii, jakich aktorów zatrudniano do najważniejszych ról oraz jakie były reakcje widzów kinowych. 

Będziemy mówić o Szekspirze z uczuciem, w kontekście rodziny: wspólnie zastanowimy się, jak czuła się Ofelia wobec rodziców Hamleta i jakim ojcem był dla niej Poloniusz; dlaczego Hamlet jest nazywany tragedią rodzinną; w jaki sposób niania Marta zastępowała Julii Capuletti matkę, a jak „wychowywał” Romea ojciec Laurenty; jak zareagował Brabancjo na wieść o ślubie swej jedynaczki Desdemony z Maurem Otellem. Przyjrzymy się zmiennym konstelacjom rodzinnym – kto kogo kocha, kto nienawidzi, kto jest dla kogo ważny i co się zmieniło, a co pozostało takie samo w „podstawowej komórce społecznej” od XVI wieku.

Wykłady, które rozpoczynają się o g. 18:00, prowadzi Anna Ratkiewicz, Kierownik Działu Edukacji GTS, doktorantka Uniwersytetu Gdańskiego. Projekcja zaplanowana jest na g. 19:00

Program cyklu:

Pierwszym pokazem był Hamlet, reż. Laurence Olivier (1948)

Tematem drugiego spotkania był film Romeo i Julia, reż. Franco Zefirelli (1968)

Kolejnym pokazem był Hamlet, w reż. Michaela Almereydy (2000)

Ostatnim pokazem w pierwszej odsłonie cyklu Kino Szekspir był:

3 czerwca – O-Otello, reż. Tim Blake Nelson (2001)