Japońska literatura w GTS

Podczas Tygodnia Japońskiego w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim można będzie nabyć najciekawsze pozycje literatury japońskiej wydane w ostatnich latach przez Państwowy Instytut Wydawniczy.

Książki będą dostępne od 4 do 9 października, w godzinach otwarcia kasy, czyli od 14:00 do 19:00 i podczas wydarzeń odbywających się w ramach Tygodnia Japońskiego w Teatrze Szekspirowskim.

Dostępne będą dwie powieści jednego z najwybitniejszych japońskich pisarzy Jun’ichiro Tanizaki, zafascynowanego mrocznymi zakamarkami ludzkiej namiętności:

Miłość głupca – to wydana w tym roku powieść w przekładzie Nikodema Karolaka, spotkanie z tłumaczem i wydawcą odbędzie się 6 października o 14:00 w GTS. 

Dziennik szalonego starca – jest zabawną, ale też wzruszającą powieścią o zmaganiach starego człowieka ze swoim ciałem. Tematem powieści jest walka ze starością i śmiercią, walka, która nadaje sens życiu, które przepełnione jest z kolei miłosnym uczuciem do własnej synowej.

W ofercie znajdziemy także dwie powieści Yukio Mishima – prozaika, poety, dramaturga i eseisty, którego dorobek to ponad 40 powieści, tomów poezji, esejów oraz dramatów nō i kabuki. Autor był wieloletnim kandydatem do literackiej Nagrody Nobla.

Wyznanie maski – prozatorski debiut pisarza. Opowieść o dojrzewaniu Kōchana, chłopca żyjącego w Japonii w czasach wojny. Przejmująca historia o zmaganiach z samym sobą, poszukiwaniu źródeł swojej tożsamości, przeplatana porywającymi opisami przyrody.

Złota pagoda – oparta na prawdziwym wydarzeniu powojenna historia. W 1950 roku młody mnich buddyjski popełnia podwójne samobójstwo, samobójstwo zakochanych, wraz z piękną budowlą w roli wybranki serca – podłożył ogień pod świątynię Kinkaku-ji (Świątynię Złotego Pawilonu).

Kolejne pozycje to dwa zbiory opowiadań:  
Koła zębate – skrzące się humorem, wabiące ironią i zachwycające przenikliwością w ocenie świata opowiadania jednego z najbardziej rozpoznawalnych twórców japońskich XX wieku Akutagawy Ryunosuke oraz Jestem, tęsknię, mówię – wybitnej japońskiej pisarki Yūko Tsushimy, córki legendarnego pisarza Osamu Dazaia (1909-1948), który popełnił samobójstwo wraz z kochanką zaledwie rok po narodzinach córki. Wątek „nieobecnych” odciska się piętnem na twórczości Tsushimy.