Grand Press Photo 2019 | wystawa

Wystawa zdjęć Grand Press Photo, opisujących Polskę i świat – na dziedzińcu Teatru Szekspirowskiego

Ponad 260 najlepszych zdjęć prasowych z ostatniej edycji – pojedyncze, fotoreportaże, projekty dokumentalne. Wystawę można oglądać codziennie od 2 lipca do 16 lipca, w godz. 8:00 – 20:00.

Jury konkursu GPP przewodniczył fotoreporter światowej klasy, trzykrotny laureat World Press Photo Espen Rasmussen z Norwegii („VG”).

Po raz pierwszy oceniałem polską fotografię prasową i muszę przyznać, że było to przyjemne przeżycie. Zdjęcia nadesłane na konkurs opowiadają mi o tym, co się wydarzyło w Polsce w ciągu ostatniego roku. Zobaczyłem, jak wiele w waszym kraju jest teraz protestów i demonstracji, różnych grup. Wnioskuję, że napięcie polityczne musi być naprawdę duże – mówi o swoich wrażeniach Espen Rasmussen. – Charakterystyczne było też to, że wiele fotografii dotyczyło codziennego życia, w różnych kategoriach. Pokazują uniwersalne tematy, jak uzależnienie młodzieży od smartfonów czy istotę posiadania szczęśliwej rodziny – te same wyzwania współczesnego świata znajdziemy w fotografii prasowej w Norwegii, Szwecji czy Finlandii – dodaje.

Spośród ok. 4,5 tys. zdjęć nadesłanych na konkurs jury zakwalifikowało do finału 58 zdjęć pojedynczych i 11 reportaży. Wśród nich zobaczymy m.in. poruszające zdjęcia dokumentujące żałobę po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, obrazy pokazujące nastroje obywateli w podzielonym narodzie, dające do myślenia, ale niepozbawione humoru zdjęcia ukazujące różne przejawy z codziennego życia. Są piękne portrety ludzi, których na co dzień nie zauważamy i fotografie środowiska naturalnego, na których widać zagrożenie ze strony człowieka.

Uwagę w tym roku zwracają zdjęcia pokazujące życie rodzinne – szczęśliwe, beztroskie dzieci, niebędące jeszcze niewolnikami elektronicznych gadżetów. Wśród reportaży znalazły się zarówno opowieści o zapomnianej wojnie na Ukrainie, dramatycznym losie uchodźców, jak też o stającej się atrakcją turystyczną zamkniętej strefie Czarnobyla. Do myślenia daje reportaż o rosnącej wśród Polaków popularności masowych imprez o charakterze militarnym.

Na wystawie można też zobaczyć finałowe zdjęcia z osobnego konkursu – Young Poland – przeznaczonego dla fotografów poniżej 26. roku życia. Była to już druga edycja tego konkursu i jak oceniło jury, wybrane do finału prace pokazują dojrzałość spojrzenia młodych fotografów na rzeczywistość.

Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo organizuje od 2005 roku magazyn „Press”. To konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów.

Mecenas Grand Press Photo 2019: Fujifilm
Partnerzy konkursu i wystaw: Sanofi, Provident Polska, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
Partnerzy wystaw: Drukarnia Andrus, Plastics Group

Partnerzy wystawy miejskiej: Gdański Teatr Szekspirowski i Miasto Gdańsk.
Patroni medialni wystawy miejskiej: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk

Autor: Marta Rybicka
Warszawa. Dzieci z Dworca Brześć, czyli czeczeńscy uchodźcy, którym dwa lata temu udało się przyjechać do Polski, wciąż mieszkają w ośrodkach dla uchodźców. Ich mamy próbują w jakiś sposób zwrócić im dzieciństwo. Tutaj z wizytą w Galerii Zachęta.
16 lutego 2019

Autor: Sławomir Kamiński, „Gazeta Wyborcza”
Warszawa, sejm. 37. dzień protestu rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych. Protestujący próbują rozwiesić transparent w języku angielskim na zewnętrznej ścianie budynku, by zwrócić uwagę zagranicznych mediów przed zbliżającym się Zgromadzeniem Parlamentarnym NATO w Warszawie – lecz straż marszałkowska im to uniemożliwia. Na zdjęciu matka niepełnosprawnego Jakuba Iwona Hartwich w starciu ze strażnikiem.
24 maja 2018