Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza na CASTING

Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza na CASTING do spektaklu „Dzieła Wszystkie Szekspira (w nieco skróconej formie)” w reż. Rafała Ostrowskiego

Termin: 9 maja 2022
godz. 18:30; w siedzibie GTS,
ul. Bogusławskiego 1, Gdańsk
(drewniana Sala Podwieszana; poczekalnia na przesłuchanie – w Bibliotece Prof. Limona)


  • Poszukujemy zawodowych aktorów do odegrania trzech męskich ról głównych.
  • Od kandydatów oczekujemy dużej sprawności i wytrzymałości fizycznej (spektakl jest bardzo dynamiczny i pod tym względem wymagający).
  • Zaproszenie kierujemy szczególnie do osób niezwiązanych obecnie stosunkiem pracy stałej z  żadnym teatrem zawodowym. Zależy nam na dyspozycyjności – zarówno w zakresie prób, jak i późniejszych grań.
  • Intensywne próby przewidziane są na okres: 15 maja – 8 lipca 2022
  • Premiera planowana jest na 9 lipca 2022
  • W okresie letnim (lipiec – wrzesień 2022) spektakl zagrany zostanie 5 razy. Po tym czasie planujemy go wystawiać w trybie ciągłym w tym roku i kolejnych latach.
  • Specyfika spektaklu sprawia, że będzie on eksploatowany również „wyjazdowo”. Planowane są liczne grania w woj. pomorskim, w Polsce, a także Europie.
  • Od kandydatów oczekujemy przynajmniej średnio-zaawansowanej znajomości j. angielskiego, lub umiejętności wypowiedzenia fragmentów tekstu w tym języku.

Prosimy przygotować dowolny spośród podanym niżej tekstów (istnieje możliwość zaprezentowania więcej niż jednego fragmentu):

AKTOR A.

Dobry wieczór państwu, dobry wieczór panie i panowie, witamy państwa w teatrze…. (pada nazwa teatru) i zapraszamy na przedstawienie w wykonaniu kompanii szekspirowskiej w zredukowanym składzie. Mam kilka drobnych ogłoszeń zanim zaczniemy. Robienie zdjęć i nagrywanie tego przedstawienia w jakiejkolwiek formie, audio czy video dozwolone jest tylko za pozwoleniem dyrekcji. Proszę też o zaprzestanie palenia, picia i posilania się w czasie przedstawienia. Dla państwa informacji: toalety znajdują się w korytarzu. Proszę teraz państwa o zlokalizowanie drzwi wyjściowych znajdujących się najbliżej państwa krzesła. (pokazuje wyjście w taki sposób jak robią to stewardessy) Jeśli z teatru nagle ulotni się napięcie, zakładamy maski tlenowe.(wyjmuje maskę z kieszeni) Nakładamy maskę w ten sposób na nos i usta, żeby móc kontynuować normalne oddychanie. Ja nazywam się…A i  jestem członkiem kompanii szekspirowskiej w zredukowanym składzie. Dzisiaj wieczorem mamy zamiar podjąć się wyczynu, który naszym skromnym zdaniem nie ma precedensu w historii teatru. Chcemy sięgnąć do magii, geniuszu, wspaniałej wielkości „Dzieł wszystkich Williama Szekspira” podczas tylko jednego przedstawienia.

AKTOR B.

… dobry wieczór państwu. William Szekspir, pisarz, poeta, aktor, filozof, człowiek o literackim i  artystycznym geniuszu, którego najgłębszego wpływu na świadomość i kulturę całego cywilizowanego świata nie sposób przecenić. I mimo tego, ile my, mieszkańcy dwudziestego wieku tak naprawdę wiemy, mówię tu o prawdziwej wiedzy, o tym olbrzymim dziele zawartym w tym tomie. Zbyt mało…

Jesteście państwo publicznością teatralną, bez wątpienia ponadprzeciętnie wykształconą, o  ponadprzeciętnej wiedzy o sprawach kultury i literatury. I teraz, proszę o krótkie podniesienie ręki tych wszystkich, którzy kiedykolwiek widzieli na scenie albo przeczytali którąś ze sztuk Szekspira. Jakikolwiek kontakt z dziełem poety, ręka do góry..

Panie i panowie! Przyznaję, że zbiorowa zdolność naszego społeczeństwa do zrozumienia, ba nawet do zbliżenia się do geniuszu Williama Szekspira, jest coraz bardziej ograniczana przez komputery, niszczona przez filmy video, blokowana przez seriale i niszczona na śmiertelnie przez telewizję. Ale nie lękajcie się! Kompania Szekspirowska w zredukowanym składzie jest z wami!

AKTOR C

(zaczyna czytać z notatek) William Szekspir. William Szekspir urodził się w 1564 roku w mieście Stratford nad Avonem w hrabstwie Warwickshire. Był trzecim z ośmiu dzieci i najstarszym synem Johna Szekspira, szanowanego w okolicy kupca i Mary Arden córki rzymsko -…(szuka w notatkach) katolickiego przedstawiciela miejscowej szlachty. W 1582 roku ożenił się z Anną Hathaway, córką ziemianina….hmmm. Przyjmuje się, że opuścił Stratford, po tym, kiedy został schwytany na kłusownictwie w parku będącym własnością miejscowego sędziego pokoju.(bierze następną kartkę) Szekspir przybył do Londynu w 1588 roku. W 1592 odnosi znaczące sukcesy jako aktor i pisarz. Po 1608 roku jego działalność jako dramaturga ulega osłabieniu i wygląda na to, że spędza więcej czasu w  Stratfordzie. (następna kartka) Tam dyktuje swojemu sekretarzowi Rudolfowi Hessowi, dzieło „Mein Kampf ”,w którym przedstawia swój program powrotu Niemiec do odgrywania dominującej roli w Europie. Po zajęciu zdemilitaryzowanego obszaru Alzacji i Lotaryngii, przyłączeniu Austrii, Sudetów, a później całej Czechosłowacji, (następna kartka) 1 września 1939 roku Szekspir wkracza do Polski, co powoduje rozpętanie się Drugiej Wojny Światowej.(do Aktora A.) Nigdy o tym wcześniej nie słyszałem.(Aktor A. daje mu znaki, żeby kończył, Aktor C. przyśpiesza czytanie) Szekspir znajduje się w Berlinie, kiedy do miasta wkraczają Rosjanie i popełnia samobójstwo, razem ze swoją kochanką Ewą Braun.(następna kartka) Jest pochowany w kościele w Stratfordzie. Dziękuję.

UWAGA: istnieje możliwość wzięcia udziału w castingu online. Należy w takim wypadku przygotować tzw. self-tape zawierający nagranie wybranego fragmentu tekstu oraz wizytówkę (kilka słów o sobie, ukończona szkoła aktorska, krótko o doświadczeniu zawodowym).

Nagrania prosimy przygotować w formie filmów załadowanych na YouTube (z ustawieniami prywatności jako film „niepubliczny”). Linki do nagrań należy przesłać na adresy mailowe:

rafal.ostrowski-oset@wp.pl

marta.nowicka@teatrszekspirowski.pl

anna.ratkiewicz@teatrszekspirowski.pl

Nieprzekraczalny termin nadsyłania zgłoszeń on-line to 8 maja 2022 do godziny 16:00.