Gala wręczenia Nagrody Europejski Poeta Wolności

Gdański Teatr Szekspirowski po raz drugi gości Galę Nagrody Europejski Poeta Wolności

 

Gala Nagrody Europejski Poeta Wolności jest wyjątkową ceremonią, która w spektakularny sposób wykorzystuje Salę Główną naszego teatru. W roku 2016, reżyserem Gali był Paweł Passini, tym razem wydarzenie wyreżyseruje Wiktor Rubin.

Festiwal Europejski Poeta Wolności, organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej, odbędzie się 23 – 25 marca w Gdańsku. Wydarzenia festiwalu pokazują poezję z wielu perspektyw; obok spotkań autorskich z nominowanymi do Nagrody Europejski Poeta Wolności odbędą się m.in.: debaty i konfrontacje literackie, krytyczne kwadranse, slam poetycki, wieczór czytania poezji, koncert i dyskusja muzyków o poezji.

Pełen program dostępny jest na stronie: www.europejskipoetawolnosci.pl.

 

Nominowanymi do Nagrody Europejski Poeta Wolności 2018 są: Tatev Chakhian (Armenia) za tom Dowód (nie)osobisty, tłum. Haik Howannisjan i Paweł Sakowski, Selim Babullaoglu (Azerbejdżan) za tom „Nie ma kto pisać do pułkownika”, tłum. Ilaha Karimova i Grażyna Zając, Płamen Dojnow (Bułgaria) za tom Sofia Berlin, tłum. Hanna Karpińska, Dymitr Dobrew i Dorota Dobrew, Wojciech Gałązka, Erkka Filander (Finlandia) za tom Biała burza przebudzenia, tłum. Katarzyna Szal,  Menno Wigman (Holandia) za tom Na imię mi Legion, tłum. Barbara Kalla i Adam Wiedemann, Linda Vilhjálmsdóttir (Islandia) za tom Wolność, tłum. Jacek Godek, Dumitru Crudu (Mołdawia) za tom Fałszywy Dymitr, tłum. Jakub Kornhauser i Joanna Kornaś-Warwas,  Alice Oswald (Wielka Brytania) za tom Zapadać w jawę, tłum. Magda Heydel.

 

Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza także uczestników Festiwalu Europejski Poeta Wolności na debatę Wolność w kulturze / Freedo(o)m of Culture, która odbędzie się w teatrze w sobotę 24 marca o godz. 10.00.

W debacie wezmą udział: Jean Pierre Deru, Mary Ann DeVlieg, Jan Klata, Michał Merczyński, Paweł Potoroczyn oraz Anda Rottenberg. Rozmowę poprowadzi Marta Keil.

Debata jest częścią spotkania Europejskich Menedżerów Kultury organizowanego przez Oracle Cultural Network oraz Fundację Theatrum Gedanense we współpracy z Teatrem Szekspirowskim, Instytutem Kultury Miejskiej oraz Europejskim Centrum Solidarności.  Projekt został dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.