Dotknij Teatru | Warsztaty w GTS

Gdański Teatr Szekspirowski po raz pierwszy dołączył do ogólnopolskiej akcji „Dotknij Teatru”, koordynowanej przez Instytut Teatralny oraz Teatr Nowy z Łodzi, organizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

DT Logo poziom 350

W ramach akcji zapraszamy na warsztaty teatralne – dla dzieci oraz dla seniorów, które nawiązywać będą do spektakli Teatru Polskiego w Warszawie prezentowanych w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w dniach 1-5 kwietnia. Zajęcia przygotowane będą we współpracy z artystami Teatru Polskiego z Warszawy, występujących w GTS w ramach w cyklu Teatry Polskie.

 

WARSZTATY DLA DZIECI: „Jak się stać postacią z baśni?”
3 kwietnia, 12:00-13:30
Zapraszamy dzieci w wieku 7-9 lat

Warsztaty są inspirowane spektaklem „Królowa Śniegu” w wykonaniu artystów Teatru Polskiego z Warszawy. Spektakl w reżyserii Tomasza Koniny będzie prezentowany w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 2 kwietnia – dzień przed warsztatami. Podczas zajęć odbędzie się praca z tekstem. Uczestnicy zostaną podzieleni na 3 grupy, dla każdej wybrana zostanie inna scena z baśni Andersena. Pod kierunkiem aktorów i edukatorów grupy będą przygotowywać własne interpretacje otrzymanej sceny, wcielać się w role teatralne (reżyser, aktor, kostiumolog, scenograf, autor muzyki itp.), tworzyć kostiumy i scenografię (przy pomocy dostarczonych przez organizatora materiałów). Następnie każda grupa zaprezentuje pozostałym uczestnikom warsztatu i prowadzącym efekty swej pracy.
Po pokazach zaplanowano rozmowę moderowaną przez edukatora, podczas której dzieci opowiedzą o swoich odczuciach, podzielą się spostrzeżeniami, porównają przygotowane scenki.

 

WARSZTATY DLA SENIORÓW: „O mnie na scenie”
4 kwietnia, 12:30-14:30

Warsztaty scenariuszowo-aktorskie inspirowane są spektaklem „Emigranci” w wykonaniu dwóch aktorów Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana z Warszawy: Piotra Cyrwusa i Szymona Kuśmidra. Spektakl w reżyserii Piotra Cyrwusa będzie prezentowany w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 3 kwietnia – dzień przed warsztatami. Zajęcia rozpoczną się odegraniem przez aktorów jednej ze scen ze spektaklu – byłaby to inspiracja dla seniorów do opowiedzenia swoich własnych historii dotyczących emigracji. Uczestnicy następnie podzielą się na dwie grupy (każda prowadzona przez aktora, przy pomocy edukatorów) opracowujące wybraną przez siebie autentyczną historię.
Następnie każda z grup napisze krótki scenariusz, na bazie którego uczestnicy zainscenizują 1-2 sceny. Sceny zostaną wzajemnie zaprezentowane, następnie odbędzie się dyskusja z udziałem moderatora-edukatora. Seniorzy będą mieli szansę wypowiedzieć się na temat swoich wrażeń i emocji, zastanowić się nad znaczeniem i rolą teatru w swoim życiu – czy jest potrzebny, do czego jest potrzebny, co im daje, na co jest szansą itp.

 

Warsztaty odbywać się będą w Sali 2.70 (wejście dla aktorów, od dziedzińca teatru).

 

Wstęp wolny – na zapisy. Zapisy będą prowadzone według kolejności zgłoszeń, do wyczerpania miejsc.

UWAGA: pula miejsc na warsztaty została wyczerpana.

Kontakt:
Anna Ratkiewicz-Syrek
Gdański Teatr Szekspirowski
Dział Edukacji
ul. W. Bogusławskiego 1, 80-818 Gdańsk
tel. 58 351 01 19
tel. kom. 698 034 820
akademia@teatrszekspirowski.pl