24. Festiwal Szekspirowski | listopad 2020

Mimo trudnej sytuacji wywołanej pandemią COVID – 19 organizatorzy Festiwalu Szekspirowskiego kontynuują wieloletnią tradycję i doroczne święto teatru i Szekspira odbędzie się również w tym roku, w dniach 20 – 28 listopada. Wiele się jednak zmieni – większość wydarzeń zobaczymy w nowej formule, poprzez streaming na żywo z Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego lub z rodzimych scen zaproszonych na festiwal teatrów, a także w formie nagrań.

Sytuacja jest dynamiczna, w planowanych na ten rok wydarzeniach w każdym momencie mogą nastąpić zmiany spowodowane chorobą lub kwarantanną członków zespołów teatralnych. Mimo to, zarówno artyści, jak i organizatorzy, są zdeterminowani, by tegoroczny Festiwal Szekspirowski się odbył. Postanowili skorzystać z dostępnych nowoczesnych narzędzi i zaprezentować spektakle poprzez streaming na żywo w Internecie lub prezentując nagrania. Co ważne, planujemy, że większość spektakli, które znalazły się w programie 24. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, rzeczywiście zostanie zagrana na żywo, w teatrach, specjalnie dla widzów festiwalu. Artyści zagrają na scenie – do kamer, dla widzów zgromadzonych przed swoimi telewizorami, laptopami, tabletami, czy nawet smartfonami.

Planowaliśmy, że Festiwal zainauguruje premiera pierwszej własnej produkcji Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego – „Burzy” Williama Szekspira w reżyserii Szymona Kaczmarka. Ponieważ jednak, ze względu na specyfikę sceny elżbietańskiej, spektakl nie może być streamowany, premiera spektaklu odbędzie się w późniejszym terminie.

ZOBACZ PROGRAM