Atak Paniki | wystawa

Zapraszamy na najnowszą wystawę w GTS: Atak Paniki

wernisaż: 16 listopada 2018, godz. 19:00
sala wystawiennicza GTS
wstęp wolny

Spokojnie, to tylko atak paniki. Spytacie, dlaczego? Szczerze powiedziawszy, nie do końca jestem pewien. Może to przez Sztukę? Może przez marzenie bycia artystą, które, gdy już się je zrealizuje, nabiera dość groteskowego charakteru? Upraszczając – nie tworzymy dla sławy, pieniędzy czy w celach terapeutycznych. Mamy ten przywilej, że tworzymy dla idei. Dla konceptu. Dla wyższych racji. No i co? I nic.

Świat jaki był, taki będzie. Ludzie są tacy, a nie inni. Życie trwa w najlepsze. Koniec świata jak zwykle niebawem, ale jakoś nie następuje. Leku na raka dzięki swojej twórczości nie wymyślimy, to akurat pewne.

Pozostają jeszcze: miłość, dobroć, prawda, piękno, wschody słońca, zachody słońca, małe kotki, duże kotki, piękne samochody, żaglowce, konie w galopie, kosmos, romantyka, dojrzewanie, plastik w oceanach, smutne wieloryby, promieniowanie gamma, chleb „zdrowy i twardy”, weganizm, feminizm, śpiew, motocykle, białe wino, zapach konwalii, lody pistacjowe, bose stopy na mokrej trawie, uśmiech dziecka, żeńskie drużyny harcerskie itd. i coś tam jeszcze. Aha… Atak Paniki.

Łukasz Butowski
Prorektor Wydziału Grafiki ASP w Gdańsku

Swoje obrazy i grafiki na wystawie zaprezentują:

Kuba Zając

Wybitny artysta sztuk wizualnych, urodzony w Gdańsku. Zawodowo związany z Trójmiastem. Niezmiennie inspirują go wschody i zachody słońca, feminizm, życie natura i popkultura. Swoje elitarne dzieła sztuki tworzy w duchu postmodernizmu. Najchętniej bierze udział w wystawach zbiorowych.

Karol Lewalski

Artysta z urodzenia, wykształcenia i zamiłowania. Absolwent gdańskiej ASP, z którą to związał go los na dłużej. Obecnie nauczyciel akademicki, co prawda nie z urodzenia, ale jak najbardziej z wykształcenia, a i na miłość nie trzeba było długo czekać. Choć mieszka i tworzy w Gdańsku, jako oryginalny Mazurian nocami wymyka się do lasu palić ogień i wyć do księżyca. Każdego dnia parający się szlachetną sztuką linorytu. Codzienne nakładanie farby na matrycę, tak w wymiarze umysłowym, jak i fizycznym przyniosło mu niemałe uznanie, dające się zmierzyć licznymi sukcesami. Laureat Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne. Zdobywca nagród i wyróżnień w konkursach krajowych i zagranicznych. Jego prace można było oglądać podczas 10 wystaw indywidualnych oraz 45 zbiorowych, w tym 12 wystaw pokonkursowych. Jego zainteresowania i działaność twórcza skupiają się głównie na problematyce sensu istnienia sztuki oraz zawodu artysty, z której to dziedziny tworzy obecnie pracę doktorską. Obecny Król znanego i opiniotwórczego internetowego forum elektronicznej rozrywki Blue Dragon 65 99.

Łukasz Butowski

Zajmuje się grafiką warsztatową, malarstwem i projektowaniem graficznym. Przede wszystkim tradycyjną litografią na kamieniu. Organizator wystaw i warsztatów promujących grafikę warsztatową. Aktywnie bierze udział w konferencjach i sympozjach poświęconym sztuce i jej zagadnieniom. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych oraz uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych i pokazów sztuki. Min. Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie w 2015 i 2018, Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach w 2015 i 2018. W wolnych chwilach prowadzi obserwacje morskiej piany, zbiera runo leśne, kolekcjonuje pasty BHP oraz zajmuje się pieczeniem ciast. http://lukaszbutowski.blogspot.com/