23. Festiwal Szekspirowski

23. edycja Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku odbędzie się w dniach 26 lipca – 4 sierpnia 2019 roku. Gdański festiwal jest jednym z najbardziej utytułowanych w kraju –  otrzymał prestiżową EFFE Award 2017/2018 – najważniejszą europejską nagrodę dla festiwali, przyznawaną przez Stowarzyszenie Festiwali Europejskich (EFA – European Festivals Association), przy wsparciu Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. W nurcie głównym tegorocznego festiwalu zobaczymy spektakle z Węgier, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Armenii, Chorwacji, Rosji, Niemiec, Włoch i Polski.

W tym roku w ramach festiwalu zaprezentujemy nie tylko inscenizacje sztuk Williama Szekspira, ale i spektakl nimi inspirowany, a także produkcje dramatopisarzy współczesnych Szekspirowi. Ten ostatni nurt ma wejść na stałe do programu imprezy.

– Epoka elżbietańska była czasem niezwykłego rozwoju teatru w różnych krajach – w Hiszpanii, we Francji, w Niemczech – nie tylko w Anglii. I choć Szekspir przyćmił wszystkich innych autorów, którzy tworzyli w tym samym czasie, co on, różne ciekawe rzeczy pisano zarówno w jego ojczyźnie, jak i poza jej granicami. Nurt „Współcześni Szekspirowi” zrodził się z chęci pokazania również tych innych, historycznie ważnych zjawisk teatralnych, co pozwoli dokładniej nakreślić charakter epoki, pokazać szersze spektrum tych czasów. – mówi Jerzy Limon, Dyrektor Artystyczny Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. – Jestem przekonany, że taka obudowa programu festiwalu wzbogaci jego ofertę i pokaże, że Szekspir nie był zjawiskiem jedynym – mimo, że poetycko niedoścignionym i niezaprzeczalnie wielkim. Chciałbym, aby ten cykl na dłużej zagościł w programie Festiwalu Szekspirowskiego, ponieważ jest to mało znany teatr, w Polsce prawie nie grany, a warto go promować. W teatrach na świecie powstaje wiele ciekawych przedstawień na podstawie tragedii zemsty elżbietańskiej z epoki króla Jakuba. Grywane są sztuki Johna Webstera czy Thomasa Middletona. Co roku złożą się one na ciekawy dodatek do głównego, Szekspirowskiego programu festiwalu. – dodaje Jerzy Limon.


PROGRAM Nurtu Głównego tegorocznej edycji jest opublikowany na stronie festiwalu. Po szczegóły zapraszamy na: FestiwalSzekspirowski.pl