22. Festiwal Szekspirowski - Macbettu, Sardegna Teatro&Compagnia Teatropersona
22. Festiwal Szekspirowski - Macbettu, Sardegna Teatro&Compagnia Teatropersona

22. Festiwal Szekspirowski

22. edycja Festiwalu Szekspirowskiego odbędzie się w dniach 27 lipca – 5 sierpnia 2018.

Gdański festiwal jest jednym z najbardziej utytułowanych w kraju – w ubiegłym roku otrzymał prestiżową EFFE Award – najważniejszą europejską nagrodę. Przyznaje ją przez Stowarzyszenie Festiwali Europejskich (EFA – European Festivals Association), przy wsparciu Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. 22. Festiwal Szekspirowski to najważniejsze letnie wydarzenie teatralne na Pomorzu.

W nurcie głównym festiwalu zobaczymy spektakle z Argentyny, Iranu, Niemiec, Czech, Włoch i Wielkiej Brytanii. Jednym z wydarzeń tegorocznej edycji będzie „Makbet” (Macbettu) z Sardegna Teatro i Compagnia Teatropersona z Włoch. Spektakl, w reżyserii Alessandro Serra, zagrany zostanie po sardyńsku – jak zawsze, z tłumaczeniem w formie napisów. Obsada spektaklu, zgodnie z tradycją elżbietańską, jest wyłącznie męska. „Macbettu” został uznany przez Włoskie Stowarzyszenie Dziennikarzy Teatralnych za najlepsze przedstawienie teatralne roku, otrzymując prestiżową nagrodę Premio UBU 2017.

Zaprezentujemy także trzy polskie spektakle wybrane do finału Konkursu o Złotego Yoricka, na który w tym roku wpłynęła rekordowa liczba zgłoszeń. Laureat nagrody wyłoniony zostanie podczas festiwalu.

Festiwalowy nurt alternatywny, czyli SzekspirOFF, odbywa się w formule konkursowej i jest otwarty na zgłoszenia twórców różnorodnych wydarzeń artystycznych inspirowanych Szekspirem. Jurorami tegorocznego Konkursu SzekspirOFF będą: Agata Duda-Gracz, Piotr Kruszczyński i Adam Nalepa. Nabór zgłoszeń tylko do 3 czerwca! 

22. Festiwal Szekspirowski to tradycyjnie także działania edukacyjne w ramach Letniej Akademii Szekspirowskiej takie jak: warsztaty, spotkania z twórcami festiwalu a także próby otwarte i seminaria.

Więcej informacji na: festiwalszekspirowski.pl