spektakl Bóg Niżyński w Teatrze Szekspirowskim, 19 marca, 19:00

BÓG NIŻYŃSKI | spektakl

Diagilew nie żyje…

Tymi słowami zaczyna się Bóg Niżyński. W opuszczonej kaplicy szpitala dla obłąkanych w Kreutzlingen zaczyna się przedziwna panichida. Nabożeństwo żałobne za swego promotora i kochanka odprawia Wacław Niżyński. Dowiedział się, że słynny twórca Baletów Rosyjskich, Sergiusz Diagilew zmarł w Wenecji. Kiedyś obiecał mu: „Serioża, zatańczę na twoim grobie”. I tańczy, błogosławiąc swym wyznawcom tj. grupce pacjentów uczestniczących razem z nim w zadziwiającym obrzędzie.

Niżyński odgrywa swoje kolejne artystyczne wcielenia z Pietruszki, Popołudnia fauna i Święta wiosny. Czyni zarazem spowiedź życia i coraz bardziej pogrąża w obłędzie. W akcie obnażenia i skruchy staje przed nami wielki grzesznik, pyszny aktor, szaman i kapłan zdolny wykreować scenę własnej, odkupieńczej śmierci na krzyżu.

Sztuka inspirowana jest wstrząsającymi Dziennikami Niżyńskiego spisanymi w ciągu sześciu tygodni dzielących ostatni występ publiczny tancerza od zamknięcia go w szpitalu psychiatrycznym.

Bóg Niżyński nie pozostawia widza obojętnym. Jest świetnie zagraną historią tragicznej i wielkiej postaci.

 

 

Kultowy teatr Wierszalin, prowadzony przez Piotra Tomaszuka, w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia działalności. Teatr, z siedzibą w Supraślu, porównywany jest do takich światowych zjawisk teatralnych jak Teatr Laboratorium Jerzego Grotowskiego czy Cricot 2 Tadeusza Kantora. Wierszalin jest trzykrotnym laureatem prestiżowej nagrody Fringe First przyznawanej na Festiwalu w Edynburgu, otrzymał także wiele innych nagród teatralnych w Polsce i za granicą. Zespół wielokrotnie występował na scenach Europy, Azji, Ameryki oraz Australii, m.in. w Tokio, Chicago, Toronto, Londynie, Sydney, na EXPO w Hanowerze oraz na scenie słynnego teatru „La Mama” w Nowym Jorku.

POZOSTAŁE SPEKTAKLE Teatru Wierszalin w GTS:

WZIOŁOWSTĄPIENIE – 19 marca, 19:00

HISTORYJA O CHWALEBNYM ZMARTWYCHWSTANIU PAŃSKIM – 18 marca, 19:00

 

SPOTKANIE Z TEATREM WIERSZALIN – po spektaklu Bóg Niżyński, 21:00