ARCHIWUM HORUSA – Sandor Kardos, wystawa | Tydzień Węgierski

Wystawa fotograficzna Sándora Kardosa, Archiwum Horusa

Zbiór Archiwum Horusa składa się z prac, z których najstarsze powstały w chwili narodzin fotografii; najnowsze są już całkiem współczesne. Ich autorami są setki tysięcy bezimiennych ludzi, kobiet i mężczyzn, starców, dzieci, którzy zdjęcia robili w chwilach dla siebie ważnych lub z nudów, na wakacjach, na spacerze, ale też podczas narodzin dziecka, podczas choroby czy śmierci. W swojej masie tworzą one opowieść, od której trudno oderwać oczy. Każde z tych zdjęć kryje w sobie jakąś historię, za każdym stoi człowiek.

Do chwili obecnej Horus Archive zgromadziło ponad 200 tysięcy zdjęć, które były prezentowane na kilkudziesięciu wystawach, teraz również w Gdańsku, w Teatrze Szekspirowskim.

Archiwum Horusa jest przedsięwzięciem, które zostało zainicjowane we wczesnych latach siedemdziesiątych przez węgierskiego operatora filmowego, reżysera i scenarzystę – Sándora Kardosa i ma na celu kolekcjonowanie fotografii amatorskiej, anonimowej. Kardos od lat kolekcjonował amatorskie zdjęcia, szczególnie te, które uznano za nieudane, odrzucone, powstałe przypadkowo, w wyniku pomyłki. Nazwa archiwum – Horus – jest symboliczna. W egipskim piśmie hieroglificznym oko Horusa było symbolem jedności, a jego poszczególne fragmenty to coraz mniejsze ułamki.

Każdy z najmniejszych obrazów fotograficznych pochodzi z filmu amatorskiego. Ujęte razem, dają obraz całości, czegoś boskiego, stanowiąc zarazem swego rodzaju interpretację jej pojedynczych fragmencików. Chodzi o to, że kolekcjonowanie jest samo w sobie rodzajem sztuki niezależnej, podobnie zresztą jak fotografia. „Wielcy” fotografowie dostrzegają w naszym życiu rzeczy niezauważalne dla innych. Utrwalając je, przeprowadzają selekcję życia. Kiedy milion amatorów robi zdjęcia, może mieć miejsce podobne zjawisko – powstaje dzieło, przy czym fotograf lub osoby znajdujące się na zdjęciu nie zdają sobie z tego sprawy. Biorąc pod uwagę selekcję, nie ma jednak znaczenia czy zawartość zdjęcia zostanie dostrzeżona przed czy po jego wykonaniu, nawet jeśli ten moment miałoby nastąpić dekady później.

 

Wernisaż 30 listopada, 18:00 | Sala Wystawiennicza