Teatralny Pasjans 2018

Teatralny Pasjans – projekt, który aktywizuje twórczo oraz integruje seniorów, osoby z niepełnosprawnościami i młodzież.

To już trzecia edycja projektu edukacyjno-społecznego Teatralny Pasjans. Idea projektu jest prosta, ale wyjątkowa: grupy uczniów, seniorów i osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami (tak fizycznymi, jak i umysłowymi) pracują nad tymi samymi tekstami literackimi. W swoich ośrodkach lokalnych (miejscowościach województwa pomorskiego), pod opieką profesjonalnych reżyserów teatralnych, którzy są przeszkoleni do pracy z tą konkretną grupą – przygotowują własną adaptację sceniczną znanych dzieł literackich. Jeden tekst jest jednocześnie przygotowywany przez jedną grupę seniorów, jedną uczniów i jedną grupę osób niepełnosprawnych.

W dniach 13-14 marca odbędzie się Finał projektu. Podczas prezentacji przedstawień, grupy uczestników projektu mogą skonfrontować swój pomysł na interpretację sztuki, oglądając efekty pracy innych grup.
W latach 2015 oraz 2016 odbyły się już dwie edycje projektu, podczas których realizowane były: Antygona Sofoklesa, Dziady cz. II Adama Mickiewicza, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Balladyna Juliusza Słowackiego i Boska Komedia Dantego Alighieri. W tym roku przyszedł czas na Williama Szekspira!

Pokaz finałowy jest otwarty dla publiczności, obowiązują jednak bezpłatne wejściówki, które można otrzymać kontaktując się z Działem Edukacji GTS.

BRAK MIEJSC: przepraszamy, wejściówki zostały rozdane.

 

Program pokazów finałowych:

Wtorek, 13.03.2018 – godzina 12:00

Wieczór Trzech Króli na podstawie sztuki Williama Szekspira w interpretacji zespołów:

1. „Zgredy z Redy” – 6 seniorów z „Fabryki Kultury” w Redzie, lider: Barbara Wyka,
reżyser: Piotr Biedroń

2. „DDSMI” – 4 osoby dorosłe z Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym Jednostka Pomorska w Gdańsku, lider: Iza Meronk,
reżyser: Marzena Nieczuja-Urbańska

3. „Drama Club” – 14 uczniów z dawnego Gimnazjum nr 1 (obecnie XVII LO), lider: Lucyna Lipińska;
reżyser: Rafał Ostrowski

 

Środa, 14.03.2018 – godzina 12:00

Zimowa opowieść na podstawie sztuki Williama Szekspira będą przygotowywać 3 grupy:

1. „Teatr TUTW” – 15 seniorów-studentów Tczewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, lider: Maria Banna oraz Maria Adamczyk
reżyser: Marzena Wojciechowska-Orszulak

2. „Kocie Łapki” – 10 dzieci z „Domu na Wzgórzu” (Gdańskie Domy dla Dzieci), lider: Mariola Matys;
reżyser: Monika Jarząbek

3. „Lucky Charms” – 9 uczniów z SP nr 67 w Gdańsku, lider: Iwona Kacprzyńska;
reżyser: Florian Staniewski

 

Projekt jest sponsorowany przez Fundację Zygmunta Zaleskiego oraz Solid Logictics, którym z całego serca dziękujemy za wsparcie.